Dünyada gıda fiyatları artarken, Türkiye’de durum çok daha vahim

17 Eyl 2021

Dünya çapında fiyatlar artarken, ekonomik krizin derin yaşandığı ve yurttaşlara hiçbir desteğin verilmediği gibi iktidarın “büyüdü” diye iddia ettiği Türkiye’de ise tablo daha karanlık, fiyatlar yüzde 60’ları buldu.

DABD merkezli medya kuruluşu Bloomberg, ekonomik krizdeki ülkelerin enflasyonu daha sert hissettiğini yazdı. Türkiye’yi örnek veren Bloomberg, AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın popülaritesindeki düşüşün de yaşanan ekonomik krizden kaynaklandığını belirtti.

Fiyatlar arttıkça arttı

Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü’nün (FAO) aktardığı verilerine göre, küresel gıda fiyatları ağustos ayında geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 33 arttı. FAO verileri, son 60 yılın en yüksek seviyesine işaret ettiğini açıkladı. Artışta nebati yağ, tahıl ve et fiyatlarındaki yükselişlerin etkisine dikkat çekilirken durumun daha da kötüleşmesi öngörüldü.

Bloomberg’de yer alan haberde ise yaşanan kriz örnek ülkeler üzerinden verildi. Haberde Avrupa’dan Asya’ya siyasilerin artık daha fazla yardım dağıttığı, satıcılara fiyat indirimleri talep ettikleri ve ticaret kurallarına müdahale ettikleri söylenirken, ekonomik krizin ciddi sorun olduğu ülkelerde gıda maliyetlerindeki artışın daha can alıcı bir şekilde etkili olduğu vurgulandı. Lübnan’daki etkili güçlerden Hizbullah’ın gıda dağıtımına giderek kontrolü eline aldığı belirtilirken ABD’de de salgın boyunca alım gücünün korunmasına dair alınan önlemler paylaşıldı.

Türkiye örnek verildi

Agnieszka de Sousa ve Jeremy Diamond imzalı haberde, gıda fiyatlarındaki artışın son yirmi yıl içerisinde pek çok ayaklanmayı doğurduğu ifade edilirken son olarak Güney Afrika’nın eski Devlet Başkanı Jacob Zuma’nın yolsuzluk nedeniyle tutuklanmasından sonra başlayan eylemlerde marketlerin yağmalandığı belirtildi.

Yazıda Türkiye’deki gıda fiyatlarındaki artışa yer verilirken Erdoğan’ın popülaritesinin ekonomik kriz ve yaşam pahalılığı ile birlikte düştüğü yer alırken, gıda enflasyonunun dört aylık yükselişini sürdürerek ağustos ayında yüzde 29’a ulaştığı belirtildi. AKP’nin fiyatları kontrol altına almak için yüksek fiyatlı satış yapan işletmeleri soruşturma yoluyla para cezası ile tehdit ettiği de belirtildi.

İktidar çıkış arıyor

Erdoğan hükümetinin gıdadaki enflasyonu azaltmak için yasal değişiklikler üzerinde çalıştığını belirten Bloomberg, ekimden itibaren tarlalarda çürüyen taze meyve ve sebzelerin internet pazarı ile alınabileceği ve olası arz şokların tespit edilmesi için hava durumu erken uyarı sisteminin devreye gireceğini söyledi. Buna ek olarak vergi teşvik ile daha fazla ticari tedbirlerin olasılığı dile getirilirken Türkiye’nin 8 Eylül’de tahıl ve mercimek ithalatında vergileri kaldırdığı hatırlatıldı.

EKONOMİ SERVİSİ


Etiketler : Gıda krizi,