Dolara değil mazota bak

27 May 2018

Hatay’daki pazarcı esnafı bu ekonomik gidişatla hiçbir şeyin alınıp satılamayacağının altını çizdi. Esnaflar, ‘Dolara değil mazota bak’ dedi

Hatay’ın Samandağ ilçesinde bulunan pazarcı esnafı ekonomik gidişten rahatsız ve iş yapamadığını belirtti. Pazarcı esnafı bu ekonomik gidişatla hiçbir şeyin alınıp satılamayacağının altını çizdi.

İnsanların alım gücünün kalmadığını ve TL’nin artık değerinin olmadığını ifade eden pazardan meyve sebze satan Vahap Dizel adlı esnaf, doların ve euronun artışı nedeniyle iş yapamadıklarını aktardı. Dizel, “Mazot bile alamayacak hale geldik. Hiçbir şeyi yetiştiremiyoruz ve iş yapamıyoruz. Bir an önce bir önlem alınmasını istiyoruz” dedi.

12 yıldır seracılık yaptığını ve iflasın eşiğinde olduğunu ifade eden hem esnaf hem de çiftçi Nihat Şahin, 30 bin TL borcunun olduğunu ve tarım ilaçların alamadığını aktardı. Şahin, “12 yıllık yaptığım işi bırakmak zorunda kalacağım. Herkes dolardan bahsediyor ama mazot fiyatları çok yüksek. Bizler mazot kullanmamıza rağmen yetmiyor. Ben arabamı bağladım bu mazot fiyatları yüzünden. Kira ödeyerek gidiyorum artık mahsullerimi almak için bu duruma getirdiler bizi. Bizim çektiklerimizi görmek isterseler buyursun gelsinler gösterelim bizim neler çektiğimizi. Her evin gideri gelirinden daha fazla artık” dedi.

HATAY


Etiketler :