Dolar krizi: Birçok ürünün satışı durduruldu

24 Kas 2021

Doları kuru üzerinden yaşanan sert yükseliş piyasalarda kriz yaratmaya devam ediyor. Gübre ve zirai ilaç şirketlerinde satışlar durdurulurken, Apple'da Türkiye'de ürünlerinin satışını durdurdu 

AKP'li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın dün kabine toplantısı sonrası düşük faiz politikalarında kararlı olduklarını yinelemesi sonrası dolar/TL yükselişini sürdürüyor. Dolar/TL sert dalgalanmalarla birlikte 13 TL seviyesinin üzerinde seyrediyor.

Erdoğan düşük faizlere ilişkin, "Bu politika ile biz ne yaptığımızı, ne için yaptığımızı, nasıl yaptığımızı hangi risklerle karşı karşıya bulunduğumuzu, sonunda ne elde edeceğimizi gayet iyi biliyoruz" derken, süreci "ekonomik kurtuluş savaşı" olarak niteledi.

Satışlar durdu

Yaşanan sert yükselişlerin ardından tarımsal girdi fiyatları hızla artmaya başladı. 

Bloomberght’de İrfan Donat’ın haberine göre, gübre ve zirai ilaç şirketleri, Türkiye'nin farklı bölgelerindeki bayilerine "satışlarımız geçici olarak durdurulmuştur" şeklinde genel duyuru ilanı göndermeye başladı.

'Durdurmak zorunda kalıyoruz'

Bloomberg HT'nin ulaştığı ve isminin açıklanmasını istemeyen bazı gübre ve zirai ilaç şirketlerinin yöneticileri, satışların durdurulmasına gerekçe olarak, "Kurdaki yukarı yönlü sert yükselişler ham madde fiyatlarımızı da yukarı çekiyor. Artık fiyat belirleyemiyoruz. Sattığımız ürünün yerine mal koymakta zorlanıyoruz. Ham maddeye erişim sıkıntıları yaşıyoruz. O yüzden geçici süre satışları durdurmak zorunda kalıyoruz" diyorlar.

Apple'da ürün satışını durdurdu

Apple, çevrim içi satış kanalında mac, iPad, Watch, AirPods, iPhone satışlarını durdurdu. İlk olarak iPhone 11 satışlarını durduran şirket, "satın alım" işlemini tüm ürünler durdurma kararı aldı. Çevrim içi mağazada ürün seçimi yapıldığı zaman ise "Şu Anda Mevcut Değil" yazıyor. Apple tarafından henüz konuya ilişkin bir açıklama yapılmadı.

HABER MERKEZİ


Etiketler : dolar kuru, dolar endeksi,