Dolar güne 13.20 liradan başladı

24 Kas 2021

Merkez Bankası'nın faiz kararı sonrası liranın değer kaybı tüm hızıyla sürüyor. Dolar günü 13,20'den açtı euro ise 14,86 seviyelerini gördü

Merkez Bankası kararları, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın açıklamaları ve ekonomi yönetiminde yaşanan sıkıntılar nedeniyle TL günden güne değer kaybediyor. Dolar/TL kuru güne yüzde 3'ün üzerinde yükselişle başladı ve 13,20 seviyesinde işlem gördü.

Dolar/TL kuru dünkü rekor yükselişinin ardından güne yüzde 3'lük artışla başladı ve 13,20 seviyesinden işlem gördü. Daha sonra 13 seviyelerine gerileyen kur bu banda kalacak gibi.. Euro ise güne 14,86 seviyesinde başladı.

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası'nın (TCMB) kur politikası eleştirilirken, sokaklarda seçim çağrısı yayılarak yükseliyor.

Fortune ve Aljazeera: Çılgınlık

Dünya basını ise TL'de yaşanan değer kaybını geniş manşetlerle görmeye devam ediyor.

Fortune'de yer alan haberde Erdoğan'ın faiz indirimindeki ısrarı "akıl almaz bir çılgınlık" diye yorumlandı, halkın Erdoğan'ın meydan okumasına karşı ayaklandığı belirtildi.

Aljazeera'da ise Merkez Bankası'nın (MB) Erdoğan baskısı ile faizi düşürmesi sonrası Türkiye'de ciddi bir döviz krizi meydana geldiği aktarılarak, "Ancak çoğu ekonomist, oranların önümüzdeki aylarda düşmeye devam etmesi durumunda Türkiye'nin yüksek enflasyon da dahil olmak üzere büyük bir krizle karşı karşıya olduğunu iddia ediyor. Erdoğan, son iki yılda üç merkez bankası başkanını değiştirerek yatırımcı güvenini sarstı" ifadeleri kullanıldı.

HABER MERKEZİ


Etiketler : dolar endeksi, Amerikan Doları,