‘Doğa talanına karşı birleşik mücadele’

08 Eyl 2021

Malatya’da ekolojik dengenin tehdit altında olduğunu söyleyen MAL-ÇEP Kurucusu Hüseyin Çıplak, doğa talanına karşı bölgesel birleşik mücadelenin tarihi sorumluluk olduğunu söyledi 

Malatya, maden ocaklarının tehdidiyle karşı karşıya. Son dört yıl içinde yapılan 891 yeni ÇED başvurusu ile alınan yeni ruhsatlarla altın, demir, bakır, kurşun başta olmak üzere çeşitli madenler için aramalar yapılacak. Kentte halihazırda 496 madencilik faaliyeti bulunurken, bölgelere dağılımı şöyle: Malatya merkez 10, Akçadağ 112, Arapgir 39, Arguvan 31, Battalgazi 68, Darende 39, Doğanyol 5, Doğanşehir 130, Hekimhan 73, Kale 8, Kuluncak 56, Pütürge 43, Yazıhan 43, Yeşilyurt 234. 

Biyoçeşitlilik katlediliyor

Malatya’da son 3 yılda artan madenciliğe karşı 29 Eylül 2020’de Malatya Çevre ve Kültür Platformu (MAL-ÇEP) kuruldu. Çevre tahribatı ve özel şirketlerin maden aramalarına karşı bölgede yaşayan yurttaşları bilgilendiren platform, 120 kurum tarafından destekleniyor. Malatya ve çevresinde artan maden faaliyetlerinin yaşam alanlarında oluşturduğu tehditleri MAL-ÇEP Kurucusu Hüseyin Çıplak değerlendirdi. Malatya’nın 354’ü endemik olmak üzere toplam bin 890 bitki türüne ev sahipliği yaptığını vurgulayan Çıplak, “Bu endemik bitkiler risk altında. Biyoçeşitlilik madene kurban ediliyor. Malatya’da üretilen kayısı, dünya yaş kayısı ihtiyacının yüzde 25’ini, kuru kayısı ihtiyacının ise yüzde 85’ini karşılıyor. Madenler yüzünden ağaçlar kuruyor, üreticiler her yıl kuruyan ağaçları kesiyor. Malatya’da su kaynakları kurudu, kış aylarında bile yağmur yağmıyor. Tarihi yerlerin olduğu alanlarda madenler yapılıyor. Tarih tahrip ediliyor. İnanç merkezleri yok ediliyor” dedi.

İnsanlar göçe mi zorlanıyor?

Madenlerin yoğun yapıldığı alanların rastgele seçilmediğini söyleyen Çıplak, “Madenciliğin en fazla olduğu Malatya, Sivas, Erzincan, Dersim hattında muhalif olan, demokrat olan bir kesim var: Kürt ve Aleviler. Bu şu soru işaretini de akıllara getiriyor: Acaba buradaki insanlar göçe mi zorlanıyor? Ekonomik, sosyal ve kültürel alanda bir yok oluş ile karşıyayız” ifadelerini kullandı. 

Ortak çatıya ihtiyaç var!

Bölgede ekoloji örgütlerinin ortak bir çatı altında mücadele etmesi gerektiğini kaydeden Çıplak, “Malatya’da olduğu gibi çevre il ve ilçelerde de çevre platformları var. Herkes kendi doğasını korumak için mücadele ediyor. Hepsiyle diyaloğumuz var. Ortak bir çatı platform olabilir. Yakın zamanda Dersim, Bingöl, Bitlis, Hakkari, Şırnak günlerce yandı. Doğamız tahrip edildi. Buna karşı çevre platformlarının bir araya gelip adım atması gerekiyor. Hiç kimse bu sorumluluktan kaçamaz, kaçmamalı. Yangınlar, madenler, HES’ler ne olursa olsun, bütün doğa tahribatına karşı bütün çevre örgütleri bir arada mücadele etmeli. Yan yana gelmekten korkmamalıyız. Doğa hepimizin, her yere sahip çıkabilmeliyiz” diye belirtti.

Emrullah Acar / Malatya-MA


Etiketler : maden ocağı,