Diyarbakır'da vakalar artınca hastaneler acil duruma geçti

08 Haz 2020

Vakaların normalleşme sonrası hızlıca katlandığı Diyarbakır’da, Gazi Yaşargil Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nin bütün katları pandemi tedavisine açtı.


Tayyip Erdoğan’ın imzasıyla koronavirüs salgına karşı alınan önlemlerinin gevşetilmesi ve 1 Haziran itibaren “normalleşme” kararnamesini imzalamasından sonra geçen süre içinde Diyarbakır’da koronavirüs vakasındaki artış nedeniyle Diyarbakır Gazi Yaşargil Eğitim ve Araştırma Hastanesi, bütün katlarda koronavirüs hastalarını kabul etmeye başladı.


Pandemi hastanesi ilan edilmesinden sonra, ilk 2 katı boşaltılan ve hasta kabulüne başlayan hastane, yoğun vaka artışı nedeniyle tüm katlarda hasta kabulüne başladı.


Bismil'de vaka artışı


Her gün vaka toplu vaka sayısının artış gösterdiği Diyarbakır’da, Bismil-Diyarbakır arası sefer düzenleyen toplu taşıma aracı şoförlerinden 10 kişide tespit edildi.


Cuma günü, korona belirtileri gösteren 10 şoför, pandemi hastanelerine sevk edil edildi. Yapılan testler sonucu 10 şoförün 10’unun da koronavirüs testi pozitif çıktı.


Testi pozitif çıkan 10 kişi, pandemi hastanelerinde tedavi altına alınırken filyason ekipleri, 10 şoförün temas ettiği kişilerin bulunması ve teste tabi tutulması için çalışma başlattı.

Kulp'ta maske zorunluluğu


Salgın kapsamında alınan tedbirlerin gevşetilmesi üzerine birçok işletmenin yeniden açılmasıyla birlikte Koronavirüsünün yeniden yayılmaması için Diyarbakır’da maske kullanımı zorunlu hale getirilen ilçelerin sayısı artıyor. Daha önce Kayapınar ve Yenişehir ilçesinin bazı cadde ve sokaklarına getirilen maskesiz sokağa çıkma yasağı, Sur ilçesinde uygulandı. Bu kez Kulp ilçe Hıfzı Sıhhı Kurulunun aldığı karar ile maskesiz sokağa çıkma yasağı getirildi.


Kaynak: MA


Etiketler : Koronavirüs Türkiye, koronavirüs,