Diyarbakır'da 'Tecridi kıralım' eylemine polis saldırısı

17 Haz 2021

DTK, DBP, TJA ve HDP öncülüğünde "Tecridi kıralım, faşizmi yıkalım" şiarıyla yapılmak istenen kitlesel açıklamaya saldıran polis, vekilleri ve yurttaşları darp etti. Yurttaşlar ise “HDP binası yakılırken, bir kadın katledilirken neredeydiniz " sözleriyle tepki gösterdi
 

Demokratik Toplum Kongresi (DTK), Demokratik Bölgeler Partisi (DBP), Tevgera Jinên Azad (TJA) ve Halkların Demokratik Partisi (HDP) öncülüğünde “Tecridi kıralım, faşizmi yıkalım” şiarıyla Diyarbakır’ın Yenişehir ilçesinde bulunan Sanat Sokağı’nda yapılmak istenen açıklama polislerce engellenmeye çalışılıyor. 

Engellemeye tepki gösteren kitle, "Baskılar bizi yıldıramaz", "Halkı değil katilleri engelle", "Katil AKP" sloganları ile tepkisini dile getiriyor. 

Eylemde bir kişi polislerce darp edilerek gözaltına alınırken, kitle engellemeye karşı yürüyüşe geçti. Sloganlarla yürüyüş yapan kitle, engellemeyi tanımadıklarını belirterek tüm saldırılara rağmen yürüyüşü sürdürdü.

Ofis Gevran Caddesi'nde kitle ve vekiller gruplar şeklinde polis ablukasına alınırken, HDP'li Remziye Tosun polis saldırısına karşı uzun süre yolu trafiği kapattı. Polislerin saldırısı sonucu Remziye ve beraberinde bulunan vekiller darp edildi, arbede yaşandı.

Yurttaşlar polis saldırısını protesto etti

Polis engeli çevreden de tepki topladı. Cadde üstünde bulunan yurttaşlar alkış ve sloganlarla kitleye destek verirken, birçok esnaf ise kepenk kapatarak engellemeyi protesto etti.

Bazı yurttaşlar ise "İzmir'de HDP binası yakılırken, bir kadın katledilirken neredeydiniz! Şimdi mi göreviniz aklına geldi" diye sorarak yaşananlara isyan etti.

'Bir yere gitmiyoruz

Polis ablukasında bekletilen HDP'li Murat Sarısaç, DBP Eş Genel Başkanı Saliha Aydeniz ve beraberindeki partililer "Ne olursa olsun açıklama yapacağız. Sayın Öcalan üzerindeki tecride dikkat çekeceğiz. Siz isterseniz on gün burada bizi böyle tutun. Hiçbir yere gitmeyeceğiz. Mafya devletiniz yıkılacak. Siz kaybedeceksiniz" diyerek açıklama yapmakta kararlı olduklarını vurguladı.

Öte yandan bir yurttaş ise polis saldırısı sırasında rahatsızlandı. Ambulans ile hastaneye kaldırılan yurttaş, ambulansa bindirildiği sırada "Bijî berxwedana gelê Kurd" sözleriyle mücadele vurgusu yaptı.

Engel aşılarak açıklama yapıldı

Polis engeline rağmen HDP'li Tayip Temel, Remziye Tosun, Feleknas Uca, Mahmut Toğrul, Mehmet Rüştü Tiryaki ve Dilan Dirayet Taşdemir alana getirdiği megafonla halka seslendi. Burada konuşan Tayip Temel, "Buradan gitmeyeceğiz. Sizin devriniz bitti. Hesap vereceksiniz. Bizi susturamayacaksınız" dedi. Bu sırada polisler çevik kuvvet ekipleri ile vekilleri ablukaya alarak gazetecileri alandan uzaklaştırdı.  

Alandan çıkarılan gazetecilerin çekim yapması, bu kez da polis kalkanları ile engellenmek istendi.

Vekiller polis ablukasında açıklama yapmaya devam ediyor.

Kaynak: JİNNEWS


Etiketler : Tecrit, Tecridi kıralım, faşizmi yıkalım, Öcalan'a tecrit,