Diyarbakır için salgın uyarısı

08 Haz 2020

Kulp'ta bir imamın koronavirüs testi pozitif çıkınca cemaat karantinaya alındı. Diyarbakır Tabip Odası da vaka sayısının her geçen gün arttığını belirterek, yetkilileri sorumluluklarını yerine getirmeye çağırdı

Diyarbakır'ın Kulp ilçesinde Kuba Camisi İmamı M.F.T.'nin koronavirüs belirtileri göstermesi üzerine, yapılan testleri pozitif çıktı. İmamın kıldırdığı Cuma namazı sırasında Kulp Belediyesi'nden aldığı maskeleri kendi elleriyle cemaate dağıtmasının öğrenilmesi üzerine filyasyon ekipleri, imamın temasta bulunduğu cemaatin peşine düştü.

Cuma namazı kılan cemaat arasında olduğu tespit edilen bazı kişilerin yapılan testleri de pozitif çıktı. Ekipler, testi pozitif çıkan cemaat üyelerinin tespiti için ayrıca çalışma başlattı. İmamın cemaat dışında, ilçede başka kişilerle de temas ettiğinin tespit edilmesi üzerine filyasyon ekipleri, imam M.F.T.'nin temas ettiği kişilerin tespit edilmesi için ayrı bir çalışma başlattı.

Uyarı yapıldı

Normalleşme ile birlikte Diyarbakır'da koronavirüs (Covid-19) vaka sayısında yaşanan hızlı artış konusunda Diyarbakır Tabip Odası uyarıda bulundu. Resmi Twitter hesabından uyarıda bulunan Tabip Odası, "Edindiğimiz bilgilere göre son on günde Covid-19 pozitif ya da olası Covid-19 olan hasta sayısında belirgin artış gözlemlenmektedir. Salgın tehlikesi devam ederken herkesi duyarlı olmaya, yetkilileri de sorumluluklarını yerine getirmeye davet ediyoruz. Lütfen fiziki mesafeye, maske kullanımına, kişisel hijyene dikkat edelim" ifadelerini kullandı.

DİYARBAKIR


Etiketler : koronavirüs, DİYARBAKIR,