Diyadin Kaymakamı’ndan köylülere tehdit

21 Haz 2021

Diyadin Kaymakamı ve kayyumu Balcı, mermer ocağına karşı direnen Dibeklilere, ‘Hepinizi dışarı atarım. Şirket gelip çalışacak kimse bir şey demeyecek’ dediği aktarıldı

Yeşil Doğa Mühendislik ve Danışma Şirketi, Ağrı’nın Diyadin ilçesine bağlı Dibekli köyünde mermer ocağı açılması için 17 Haziran 2019 tarihinde Çevresel Etki Değerlendirmesi (ÇED) için Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na başvuru yaptı. Proje sahibi Yurdanur Işık olan başvuru sonrası Bakanlık bölgede araştırılma yapılmasını istedi. Araştırmaların tamamlanması üzerine 8 Ekim 2019 tarihinde “ÇED gerekli değildir” kararı verildi. Kararın üzerinden 2 yılı aşkın bir sürenin geçmesi üzerine şirket tarafından köyde maden ocağı için çalışmaların startı verildi. 

Bir süre önce köye gelen şirket yetkilileri, ocağın kurulacağı alanda yaşayan köylülerden “Tapunuz yok” gerekçesiyle evlerini terk etmelerini istedi. Köylülerin karşı çıkması üzerine aynı zamanda Diyadin Belediyesi kayyumu olan İlçe Kaymakamı Alper Balcı ile çok sayıda asker 17 Haziran’da köye geldi. Kayyum Balcı’nın, çalışmaların yapılacağı alanın mera olması ve evlerin tapularının bulunmaması nedeniyle yurttaşların herhangi bir hak talebinde bulunamayacaklarını söylediği öğrenildi. Mezopotamya Ajansı’ndan Dindar Karataş’a konuşan köylüler kayyum Balcı’nın, şirket yetkililerine karşı çıkmamaları yönünde kendilerini tehdit ettiğini belirtti.

‘Başka dille konuşurum’

Köylülerden Muazzez Yıldız, mermer ocağına karşı olduklarını belirtti. 7 çocuğunun olduğunu aktaran Yıldız, evleri için herhangi bir ödeme de yapılmayacağını ifade eden Yıldız,  “Şirket bize hakaret ediyor. Yetmiyor, kaymakam da yüzlerce askerle birlikte gelip köyde evleri kuşatıyor. Kaymakam, ‘Eğer siz çıkmazsanız sizinle başka bir dille konuşurum. Bu devletin merası’ diyor. Kaymakam bizi ve çocuklarımızı tehdit ediyor Benim arsam burada, köyüm burada” diye konuştu.

Tapu olmadığından!

Mermer ocağının yapılacağı alanda 22 evin bulunduğunu aktaran Yusuf Yıldız (50), evlerini yaptıkları yerlerin tapularının bulunmadığını kaydetti. Bölgeye tapu kadastronun geldiğini ve kimi kişilerin beyanları üzerine evlerin bulunduğu alanın mera olarak gösterildiğini söyleyen Yıldız, bu durumun şirkete verilen ruhsatla ilgili olduğunu dile getirdi. Kaymakamın köye geldiğini belirten Yıldız, “‘Burası hazine malıdır’ dedi. ‘Çoluk çocuğumuzun rızkı ne olacak?’ diye sorduk. O da ‘Müteahhitle anlaşın’ dedi. Müteahhit de bizle anlaşmadan ve konuşmadan yakın zamanda çalışmaya başlayacak” dedi.

Ocak istemiyorlar

Evlerinin yıkılmak istenmesine tepki gösteren Hatice Yıldız, evlerini terk etmeyeceklerini vurguladı. Köy sakinlerinden Seyran Yıldız, evlerinin yıkılması halinde sokakta kalacaklarını belirterek, “Ekonomik olarak zor durumdalar. 5 çocuğum var, ne olacak halimiz?” diye sordu. Mermer ocağı istemediklerini söyleyen Murat Yıldız ise kaymakamın köy ziyaretinde kendilerine, “İstediğim gibi hepinizi dışarı atarım. Şirket gelip çalışacak kimse bir şey demeyecek. Gerekirse evleri yıkarlar. Burada oturma gibi bir hakkınız yok” dedi. 

AĞRI 


Etiketler : kayyum,