DİSK'ten Yemeksepeti'ne boykot çağrısı

23 Eyl 2021

Yemeksepeti işçi haklarını hiçe saymasıyla yine gündeme geldi. Daha önce moto kuryelerin örgütlenme haklarını engellemesi, pandemi döneminde yasaklara rağmen işten çıkarmaların yaşanması ve patronun sanal medyadan işçilerle ilişkin skandal ifadeleri ile sürekli gündeme gelen işletme yine kötü çalışma koşulları ile Türkiye gündeminde.

Yemekspeti’nde artık kronikleşen bir sorun olan örgütlü işçileri işten çıkarmalara Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK) bir açıklama ile tepki gösterdi.

DİSK, Nakliyat-İş'e üye oldukları için Yemeksepeti'nde işten çıkarılan, mobbing ve baskıya maruz kalan kötü çalışma koşullarını hatırlattığı açıklamasında Yemeksepeti'ni boykot etme ve tüm işçileri sendikada örgütlenmeye çağırdı.

Yemeksepeti’nde ne oluyor?

Yemeksepeti işçileri, insanca yaşayabilecek bir ücret ve insan onuruna yaraşır çalışma koşulları için anayasal haklarını kullanarak DİSK'e bağlı Nakliyat-İş Sendikası'nda örgütlenmeye başlamasıyla işverenin baskılarına maruz kalmaya başladı.

6 bin 200 işçinin çalıştığı kurumda büyük çoğunluğu moto kuryeler oluşturuyor. İş güvenliği tartışmaları ile geçen pandemi döneminde moto kuryeler sendikalaşmanın merkezinde yer aldı.

Nakliyat-İş Sendikası böylelikle Yemeksepeti örgütlenmesi 2021 Ocak ayında hız kazanmış ve başta İstanbul olmak üzere Ankara, İzmir, Antalya, Bursa, Kocaeli, Bolu, Trabzon, Adana, Eskişehir ve diğer illerde bulunan üye sayısı 2 bin 200 kişiye ulaştı. Bu üyelik sayısı yetki sayısına yaklaştıkça işverenin saldırıları da arttı.

Nakliyat-İş'in 6356 Sayılı Yasa'ya göre toplu iş sözleşmesi yetki alabilmesi için işletmede yüzde 40 çoğunluk olan 2 bin 480 üyeye ulaşması gerekmekte.

Bu durum bazı bölgelerde işverenin depo müdürleri ve şefler aracılığı ile sendikal örgütlenmeye yönelik baskı yaparak, üye işçileri istifaya zorlaması ile devam etti.

DİSK Nakliyat-İş, baskılar ve işten çıkarmalar sonrası İstanbul'da bazı Yemeksepeti/BanaBi depolarında basın açıklamaları yapmış, Cumhuriyet Savcılıklarına suç duyurusunda bulunmuştu.

İşçiler patron Nevzat Aydın’ın sendikalaşmayı engellemek için kendilerini büro çalışanı gibi gösterdiğini de ifade etmişti. Bu durum yüzünden bazı işçiler koronavirüs aşılarını yaptıramamış kamuoyunda bu olay tepki çekmişti.

DİSK’ten boykot çağrısı

Tüm bu yaşananlar sonrası DİSK kamuoyunu Yemeksepeti’ni boykot etmeye davet etti. Sendika tarafından yapılan açıklamada; işvereninin, işçilerin örgütlenmesine yönelik baskıları, işçi ve sendika düşmanlığına devam ettiğini, Yemeksepeti ve BanaBi depolarının özel kişilere devredildiğini, işçilere yönelik istifa baskıları ve mobbinge dönüşen uygulamaların arttığına dikkat çekildi.

DİSK, "Yemeksepeti işvereninin işçi ve sendika düşmanlığını protesto etmek, işçilerin insanca yaşayabilecek bir ücret ve insan onuruna yaraşır çalışma koşulları için mücadelesi ile dayanışmada bulunmak amacıyla Yemeksepeti'nden yemek ve market siparişi vermeyelim, Boykot edelim. Yemeksepeti işvereninin işçi ve sendika düşmanlığına ortak olmayalım" dedi.

HABER MERKEZİ


Etiketler : Yemeksepeti İşçi Komitesi, Yemeksepeti,