DİSK'ten Varank'a yanıt: Kendilerine mi ses çıkarsınlar

21 Kas 2020

Esnek çalışma düzenlemesi için patronlara “sessiz kaldınız” sitemi yapan Bakan Varan’a DİSK’ten yanıt; Yasa tasarılarını patronlar hazırlıyor. Kime ses çıkarsınlar

“İstihdamı arttırma” gerekçesiyle Meclis’e getirilen “esnek ve kısmı çalışma” düzenlemesi, Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK), Hak İşçi Sendikaları Konfederasyonu (HAK-İŞ) ve Türkiye İşçi Sendikaları Konfederasyonu’nun (TÜRK-İŞ) ortak tutumu ile torba yasadan çıkartıldı. Bunun üzerine Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, teklifin çekilmesine dair “işçiler ses çıkarırken siz sessiz kaldınız” diyerek işverenlere sitem etti.

DİSK Genel Başkan Yardımcısı ve Türkiye Genel Hizmetler İşçileri Sendikası (Genel-İş) Genel Başkanı Remzi Çalışkan, “Sitem etmelerine gerek yok.  Bizim güvencesiz çalışmayı getiren yasalara karşı işyerlerinde, meydanlarda sesimizi yükseltmekten başka çaremiz yoktu ve bunu yaptık. İşverenlerin ‘neden ses çıkarmadığını’ söylüyorlar. Kime karşı ses çıkaracaklar, iktidara mı?  Zaten o yasa düzenlemesini patronlar hazırlıyor, kendilerine mi ses çıkarsınlar” ifadelerini kullandı.

Patronlarla birlikte

İşçilerin kısıtlı imkanlara rağmen ses çıkardığını belirten Çalışkan, “Türkiye’de basın özgürlüğü yok, televizyonların durumu ortada ancak sesimizi alanlarda duyurabiliyoruz. İktidar basını kontrol ettiği gibi Meclisi de kontrol ediyor ve patronlarla yan yanalar” diye konuştu.

Sokakta olacağız

DİSK’in hukuksuz yasalara karşı ses çıkarmaya devam edeceğinin altını çizen Çalışkan, “Belli çalışma süreleri getirerek, kıdem tazminatını yok etme girişimleri aslında genel anlamda kıdem tazminatının fona devretme girişimiydi. Biz bunu engelledik. Benzer bir girişimde yine sokakta olmaya devam edeceğiz” dedi.

HABER MERKEZİ

 


Etiketler : Varank, DİSK,