Disiplin ve salgın

24 Mar 2020

Newroz, Kürt halkı için özgürlük mücadelesinin ve direnişin kutlanışıdır onlarca yıldır. Binlerce yıllık Kawa efsanesine dayanan bu bayram, Kürt özgürlük mücadelesinde bir kez daha sembolleşmiştir.
Newroz’un Ortadoğu halkları için baharı ve doğanın tazelenişi de müjdeliyor olması ise Kürt siyasetinin yeni yaşam inşasına anlam vermektedir. Newroz, yaşamı kutlarken, Kürtler “yaşamak direnmektir” demektedir. Ve direnişe dönüşmüş yaşama olan kararlılıklarını her Newroz’da tazelerler.

Bu sene Newroz’u halkımız kitlesel biçimde alanlarda kutlayamadı. Oysa yıllardır her Newroz, bütün dünyada Kürtlerin özgürlük aşkının görkeminin gıpta ile izlenmesine vesile olurdu. Ama Coronavirüs salgını nedeniyle Newroz’u bu sene herkes kendi yaşam alanında, penceresinde, balkonunda, bahçesinde kutlamak zorunda kaldı.. Ben de Amed’deyim birkaç gündür Newroz sebebiyle ve ben de balkondan kutlamalara katıldım. Her şeye rağmen bu seneki kutlamalardaki heyecan ve disiplin de yine halkımızın politik olgunluğunun geldiği seviyenin ne kadar yüksek olduğunu gösterdi. Bu heyecan çok önemlidir. Ama disiplin de en az o kadar önemlidir.

Kürt halkında görülen bu disiplin örgütlü toplum olmanın tezahürüdür. Bugün dünya halklarının büyük bir mücadele verdiği coronavirüs salgınını önlemek için en gerekli şeylerden biri örgütlü toplum olmaktır.
Kapitalizm tüm dünyada toplumları dağıtıyor ve dayanışmayı engelliyor. Kürt siyasal hareketinin halkımıza kazandırdığı örgütlü toplum olma özelliği bu hastalıkla mücadelede de Kürt toplumuna avantaj sağlayacaktır. Kürtler disiplin içinde dayanışmanın ne olduğunu çok iyi öğrenmiştir ve artık başka halklara öğretecek konumdadır.

Kürtler bu örgütlü tutumunu bu salgın sırasında kamuoyu oluşturmada ve devletin kamu sağlığına daha fazla yoğunlaşması ve yatırım yapması yönünde zorlamada da kullanacak ve Türkiye halklarının dayanışmasında öncülük yapacak güçtedir.

Şu anda önümüzde duran en önemli vazife ise cezaevlerindeki tüm siyasi rehinelerin, tutuklu siyasetçi, gazeteci ve sivil toplumcuların bir an önce serbest bırakılmasını sağlamaktır. Coronavirüs, cezaevlerinde çok hızlı yayılabilir. Yoldaşlarımız risk altındadır. Sağlık hizmetlerine erişim de temel bir insan hakkıdır.

Bu ertelenemez. Kürt halkı siyasi feraseti ve örgütlü toplum disipliniyle cezaevlerindeki siyasi rehinelerin sağlığa erişim hakkını gündemden düşürmeyecektir.

Hükümet hazırladığı yeni infaz paketi ile cezaevlerindeki çok sayıda tutuklu ve hükümlüyü salgın sebebiyle serbest bırakmayı planlarken, siyasi tutsakları yine paketin dışında tutma niyetindedir.

Halkımız ve muhalefet güçleri buna asla izin vermemelidir. Kürt halkı topyekûn biçimde cezaevlerindeki evlatları ve kardeşleri için kamuoyu oluşturma çabasına girişmelidir. Onlar bizim için mücadele ettiler ve şimdi bize her zamankinden daha çok ihtiyaçları var.

İshak Karakaş

İshak Karakaş


Etiketler : İshak Karakaş,