‘Dilimiz yaşasın diye’

18 Tem 2021

Kürt Edebiyatçılar Derneği'nin çalışmalarına dair değerlendirmelerde bulunan Nurcan Delil, ”Kültürümüz, dilimiz, çalışmalarımızı ayakta kalsın, yaşasın istiyoruz” dedi.

Şiir Atölyesi Kürt Edebiyatçılar Derneği, Stockholm Enstitüsü Derneği (Kürt Stockholm Enstitusu) ve Mezopotamya Yazarlar Derneği ile birlikte çalışmalar yapmakta. Kürt yazarlar, şairler arasındaki dayanışma ve mücadelenin güçlenmesi, Kürt dilinin, kültürünün yaşatılması için yapılan çalışmalar önemli bir konuma sahip. Atölyenin kuruluşunda yer alan Nurcan Delil derneğin amacı ve faaliyetlerine ilişkin konuştu.

Birliktelik içerisinde büyüdü

Şiir Atölyesi’nin 2017 yılında kurulduğunu, şair ve Kürt dilinin gelişmesine öncülük edenlerin de grup içerisinde yer aldığını söyleyen Delil, “Çalışmalarımız ve planlarımız için sokakları, mahalleleri, köyleri gezdik bu ziyaretlerde ünlü şairleri tanıtma ve Kürt edebiyatını tanıtma çalışmaları da yaptık. Korona zamanı evlerimizde kaldığımızın için çalışmalarımızı durdurduk. Bu arada teknolojik gelişmeleri nasıl kullanacağımızı da düşündük. Kürt yazarlardan oluşan bir grup oluşturduktan sonra görüşmelerimizde Kürtçe şiir grubu fikrini konuştuk. Kamran Simo Hedili ile bu projeyi paylaştık. Kendisi çok mutlu oldu ve bize önerilerde bulundu. Dışarı çıkamadığımız için sayımızı arttırmak için online olarak buluşma ayarladık. Çalışmalarımıza şiir nedir? Konusu ile Kamran Simo Hedili’nin kitabıyla başladık. Kamuran hocanın önerisiyle Üç dernek Stockholm Enstitüsü Derneği ve Mezopotamya Derneği olarak çalışma yürütmeye karar verdik.  Bu şekilde büyüyerek 70 kişi olduk” dedi. 

Kürt dili için özel bir çalışma

Sosyal medya üzerinden paylaşımlara başladıktan sonra ilginin yoğunlaştığını ve başvuruların gelmeye başladığını ifade eden Delil, “Şiir nedir? Konusunu bitirdikten sonra yeni konu olan,  Şiir türleri nedir? Konusuna başladık Kamuran Simor bize öğretmenlik yaptı. Konuşmaları ve değerlendirmeleri sadece biz yapmadık. Arkadaşlar da önemli değerlendirmelerde bulunuyor, onların katkı sağlaması sayesinde büyüdük. Bu nedenle herkes bu işten sorumluydu. Çalışmalarımıza katılanları, yazarlar, kendi dilini, kültürünü seven kişiler oluşturmakta. Kürt dili kültürü ve edebiyatının yaşatılması adına da çok özel bir çalışmadır. Her yaş grubundan insan var aramızda” diye konuştu.

Çalışmalarına, klasik şairler ve gençlere önderlik eden kültürün ayakta kalmasını sağlayan Feqiye Teyran, Cigerxwin ve 12 tane şairi anlatarak devam ettiklerini dile getiren Delil, eğitimlerinin bir kadın bir erkek tarafından verildiğini ifade etti. Delil, “Yaptığımız çalışmalar bize arşiv, örnek oluyor. Avrupa, Almanya, Kirmanşah, Başur’da ki arkadaşların katkısı var” dedi.

Kürt Edebiyatçılar Derneği’nin çalışmalarına dair değerlendirmelerde bulunan Nurcan Delil, ‘Kültürümüz, dilimiz, çalışmalarımızı ayakta kalsın, yaşasın istiyoruz’ dedi

Sema Çağlak-Diyarbakır / JINNEWS


Etiketler : Kürt Edebiyatçılar Derneği,