Devrim Modernite’de

12 Haz 2018

Düşünce ve kuram dergisi Demokratik Modernite’nin 24. sayısı okurlarla buluştu. Üç ayda bir çıkan kuram dergisinin bu sayısı, “Devrim” temasını ele alıyor. Dergide hiyerarşi, devrimde kadınlar ve kazanımları, devrimin diyalektiği başta olmak üzere birçok konu başlığı geniş bir yazar kadrosu ile ele alınıyor. Derginin bu sayısında Hiyerarşi, İktidar, Devlet Sorunu ve Devrim, Ali Fırat tarafından incelenirken, Kadın Devrimi ve Çağımıza Kazandırdıkları başlıklı konu ise Çiğdem Doğu’nun kaleminden okuyuculara ulaşıyor. Modernizmi Özsel Olumsuzlama Pratiği Olarak Devrim başlığı ise Mahsum Erdal tarafından ele alınıyor.

Bu sayıda İrlandalı sosyolog John Holloway’ı da görmek mümkün. Holloway okuyuculara Düşlere Yakılan Ağıtlar: Günümüzde Umut ve Umutsuzluk başlıklı konuyu geniş bir çerçevede sunuyor. Dergide Kuzey Suriye’de gerçekleşen devrimin dönüşümleri ise Cihan Eren tarafından geniş bir şekilde işleniyor: Kuzey Suriye’de Devrim ve Demokrasi Bağlamında “Niteliksel Dönüşümler”. Dergi, Fransız Marksist düşünür Etienne Balibar’ın devrim mücadelesi üzerine düşüncelerini de “Dünü, Bugünü ve Yarınıyla Devrim Mücadelesi” başlığı altında veriyor. Dergide bulunan diğer yazılar ve konu başlıkları ise şöyle: Pozitif Diyalektik Yoruma Göre Devrim-Mahmut Yamalak, Modernizmi Özsel Olumsuzlama Pratiği Olarak Devrim-Mahsum Erdal

Zihniyet Devrimi Yeni Bir Yaşama Geçişi İfade Eder-Enes Pir, Devrimi Yeniden Kurmak-Turan Uysal, Devrim ve Gençlik-Ferhat Önder, Devrimin Ekolojisi-Mehmet Can Oğuzsoy. Demokratik Modernite Dergisi ayrıca önümüzdeki sayıda ise “Ahlaki Politik Toplum” başlığını ele alacak.

HABER MERKEZİ


Etiketler :