Devlet ötekileştirici dilden vazgeçsin

14 Eyl 2021

'Kürt Alevi ölüm' şeklinde yapılan ırkçı yazılamalara tepkiler sürüyor

Irkçı saldırıların sonu gelmiyor. En son Mersin'in Yenişehir ilçesine bağlı Menteş Mahallesi'nde 11 Eylül günü Derya ve Engin Arıcı'nın kapısına 'Kürt Alevi ölüm, defol' şeklinde ırkçı yazılamalar yapıldı. Halkların Demokratik Partisi (HDP) Mersin Milletvekili Fatma Kurtulan ve Mersin Cemevi Yönetim Kurulu üyesi Zeynep Kaya, ırkçı saldırıara tepki gösterdi.

'Köklü mücadele gerek'

HDP'li Fatma Kurtulan, ırkçı saldırıya maruz kalan aile ile iletişime geçtiklerini ifade ederek, ailenin tedirgin olduğunu söyledi. Kurtulan, “Çünkü bu tür olaylar kendisini sürekli yeniliyor. Bunu yakın tarihte Konya’da gördük. Öte yandan Alevi inancına sahip birçok ailemizin evi işaretlendi. Ev işaretlemelerinin ne ile sonuçlandığını çok iyi biliyoruz. Tabi bu politikaların beslendiği zihniyet ağları var. Farklı kesimleri yok sayan bu zihniyet, bu kişileri cesaretlendiriyor. Yargı yolu ile ödüllendiriyor. Buna karşılık köklü bir mücadele gerekiyor” dedi. 

 

‘Mücadelemizi büyüteceğiz’

Irkçı saldırıya maruz kalan aile, saldırganların yakalanmaması nedeniyle endişeli.

HDP olarak geçmiş olaylarda olduğu gibi mücadeleden vazgeçmeyeceklerini belirten Kurtulan, “Yaşanan saldırılara karşı sonuna kadar mücadelemizi büyüteceğiz. Ailenin yanında olmanın yanı sıra olayın takipçisi olacağız. Mücadelemizi büyütmenin çabasını vermeye devam edeceğiz” ifadelerini kullandı. 

‘Devletin öteki çocuklarıyız’

Zeynep Kaya ise Mersin’de Kürt Alevi ailenin daha önce de ırkçı saldırıya uğradığını ve çocuklarının neden Kuran kurslarına gönderilmediğine yönelik baskıların yapıldığını ifade ederek, asimilasyon politikalarından kaynaklı, ayrıştırıcı bir ortamın ortaya çıktığına dikkat çekti. Kaya, “Son zamanlarda Alevilerin evlerine çarpı işaretleri konuluyor. Bu bizim için yabancı hikayeler değil. Alevilerin tarihsel geçmişine baktığımızda sürgünler, katliamlar yaşanan dönemler geçirdi. Biz Aleviler devletin öteki çocukları gibiyiz. İnancımızdan kaynaklı dışlanıyoruz, kabul görülmüyoruz. Cemevlerimiz ibadethane olarak kabul edilmiyor. Devletin ötekileştirici dili coğrafyamızda yaşayan diğer dilleri, renkleri, dinleri tanımamasını ortaya çıkarıyor. Yaşanan ırkçı saldırıların dosyalarını takip ettiğimizde, davaların sonuçsuz kaldığını görmekteyiz” ifadelerini kullandı.

 

'Katmanlı şiddet yaşıyoruz'

Kaya, Alevilerin hak, hukuk, adaletten yana olduklarını ve şiddet dilini kullanmadıklarını belirterek, iktidara çağrıda bulundu:  "Halk arasında ötekileştirici dili kullanmaktan vazgeçin. Alevilik inancının okullarda tanınmasını ve hayata geçirilmesini istiyoruz. Tarihte yaşadığımız talihsiz durumların davalarının bir an önce sonuçlanması gerekiyor. Bu devlette çok katmanlı şiddet yaşıyoruz. Kadın olmamız, Kürt olmamız, Alevi olmamız bunun şiddeti devlet tarafından katmerli olarak bize geliyor” diye konuştu. 

MERSİN / JİNNEWS


Etiketler : ırkçı yazılamalar,