Denizli JES’lerle abluka altında

25 Kas 2021

Aydın, Denizli, Manisa ve Çanakkale JES işgaline uğrarken, Denizli’de 1 şirket 7’nci santrali kuruyor

Saray Holding ve Acarsan Holding ortaklığıyla 2012 yılında kurulan Greeneco Enerji Elektrik Üretim A.Ş., Denizli’nin Sarayköy ilçesinde kurduğu jeotermal santrallere bir yenisini daha ekliyor. Şirket, Denizli’nin Sarayköy ve Aydın’ın Buharkent ilçe sınırları içinde yedinci jeotermal santralini kurmaya hazırlanıyor. Şirket, 49 MW kapasiteli Jeotermal Enerji Santrali-7 projesiyle birlikte jeotermal kurulu kapasitesini 155 MW’a çıkaracak.

105 adet sondaj 

Jeotermal enerji santrali için ihtiyaç duyulan jeotermal akışkan, daha önce sondajları yapılan 105 adet sondaj alanları içerisinden karşılanacak. Greeneco JES-7 Santrali için yer altından yaklaşık her saat 2.250 m3 zehirli akışkan çekilecek. Bu akışkanla ısıtılacak temiz su miktarı ise saat başı 5 bin m3 civarında kullanılacak. Aydın Germencik’te 7-8 metre derinliğinde ve kilometrelerce uzanan toprak yarılmalarının nedeni yoğun olarak kullanılan yer altı suları olduğu biliniyor. Bu santral de yer altı sularını çekerek yeni yarıklar ve obruklara neden olacak.

Su varlığı kurutuluyor

Menderes Nehri’nin yakınında bulunan bu santrallerin zehirli atıklarıyla yüz binlerce balık yaşamını yitirirken Menderes ölü bir nehre dönüşmüş durumda. Denizli’de düşük kotlu mahallelerde geçmişte inşaat kazısında bile su çıkarken, bugün 200 metrelere gerilemiş durumda. Bu gerilemenin başlıca nedeni JES’lerin yer altından çektiği sulardan kaynaklıdır. Sadece bir şirketin 7 santraline ek olarak bölgede 10’u aşkın JES daha olması bir yandan su varlığının tüketilmesine diğer yandan zehirlenerek kirletilmesine yol açmaktadır. JES’ler bir termik santral gibi çalışmakta ve GWh başına ortalama 2700 m3 temiz su kullanır. Aynı zamanda bu santraller bulunduğu bölgede hava kalitesini bozarken aynı zamanda yer altından çekilen ve ağır metaller barındıran atık sularını da çevreye yayarak büyük bir ekolojik yıkım yaratmaktadır.

Halen var olan sular zehirleniyor

JES’ler bulunduğu bölgelerde su kıtlığına yol açarken aynı zamanda atık suların bir kısmının yer altına deşarj edilmesinden kaynaklı olarak yer altı sularını da hem kirletir hem de tüketir. Yaşamı zehirleyen kirlilik; yer altının 500 ila 5 bin metre derinlere kadar sondaj yapılıp, içeriğinde bor, cıva, arsenik, kurşun, amonyak, antimuan, lityum, karbondioksit, hidrojen sülfür gibi zehirli ağır metallerle dolu akışkanın yeryüzüne çıkarılmasından kaynaklanmaktadır. Temiz yenilenebilir enerji safsatası ile süslenen bu işletmeler sabit sermaye gideri dışında işletme giderleri en düşük olan santraller olması bakımından sermayeye çekici gelen yatırımlardır. Santrallerde çok az sayıda çalışan olması, kömürlü ya da doğalgazlı termik santraller gibi ham madde baskısı olmayan sıfır ham madde gideriyle çalışırlar ve bulundukları bölgeyi zehirleyerek yaşanmaz yer haline dönüştürürler.

EKOLOJİ SERVİSİ

 


Etiketler : JES tehlikesi, Denizli,