‘Denizlerimiz tükenmeyecek’

22 Haz 2021

HDP Ağrı Milletvekili Dilan Dirayet Taşdemir, saldırıya dair ‘Yıllardır partimizi hedefe koyan, yıllardır saldıran ve algı yaratan zihniyet ile bu tetikçi aynı zihniyete sahiptir’ dedi

İzmir’de 17 Haziran günü HDP İl binasına yönelik gerçekleştirilen saldırı ve Deniz Poyraz’ın katledilmesine yönelik öfke gün geçtikçe büyüyor. Ağrı, Diyarbakır, Batman, Siirt, İstanbul ve Muğla gibi birçok ilde HDP il ve ilçe örgütleri Poyraz için taziye kurup, yaptıkları açıklamalarla katliama yönelik tepkilerini gösterdi. Kurulan taziyelerde “Deniz Poyraz Ölümsüzdür”, “HDP Denizdir. Denizlerimiz Tükenmeyecek” pankartları açılırken, atılan sloganlarla Deniz Poyraz’ın mirasına sahip çıkılacağı mesajı verildi. Gerçekleştirilen taziyelere birçok sivil toplum örgütü katılırken, siyasi parti temsilcileri de katılarak taziyelerini ve HDP’ye desteklerini bildirdi.

‘Saldırı kişisel bir karar değil’

Ağrı’da Kadın Meclisi öncülüğünde gerçekleştirilen basın açıklamasında konuşan HDP Milletvekili Dilan Dirayet Taşdemir, yapılan saldırının kişisel bir kararla yapılmadığını vurguladı. Ülkede yaşanan siyasi cinayetlerin 40 yılı aşkın süredir devam ettiğini belirten Taşdemir,  “Deniz yoldaşımızı katleden tetiği çektirenlere ilişkin halen sağlıklı bir soruşturma yürütülmüş değil. Yıllardır partimizi hedefe koyan, yıllardır saldıran ve algı yaratan zihniyet ile bu tetikçi aynı zihniyete sahiptir. Bu zihniyet bu katliamın zeminini açmıştır” dedi.

‘Bu bir provokasyon değil’

Diyarbakır’da taziyeye katılan DEVA Partisi İl Başkanı Cihan Ülsen, “Bu bir provokasyon değil, bu göz göre göre gelen ve önlem alınmayan bir cinayettir. Bu suçun doğrudan failleri vardır. Biz bu suçu kamu vicdanında mahkûm etmezsek, adaletin önüne çıkarmazsak verdiğimiz mücadelenin eksik kalacağını düşünüyoruz” ifadelerini kullandı. Diyarbakır’da akşam saatlerinde de gençler gerçekleştirdikleri yürüyüşlerle katliamı protesto ettiler. 

Hakkari’de gerçekleştirilen yürüyüşte konuşan HDP Milletvekili Sait Dede, yaşananların provokasyon değil AKP’nin Kürt halkına karşı düşmanlığı olduğunu söyledi. Asla boyun eğmeyeceklerini söyleyen Dede, “Bu ülkeye barışı ve bir arada yaşamayı HDP getirecektir” dedi. Farklı kentlerde kurulan taziyelere yurttaşlar tarafından kitlesel ziyaretler gerçekleştirilirken, yurttaşlar bu saldırının HDP’ye değil tüm Kürt halkına ve muhalefete yapıldığını belirttiler.

‘Mücadele zamanıdır’

Bakırköy cezaevinde kalan siyasi tutuklular gazetemize gönderdikleri mesajla, “Her ne kadar Onur Gencer eliyle yapılmış olsa da bu katliam AKP-MHP iktidarının yürüttüğü kirli siyasal anlayışın ürünüdür. Her türlü katliama kapı aralayan da bu zihniyeti taşıyanlardır. Kürt kadınına yönelik gerçekleştirilen bu katliamı kınıyoruz. Tüm demokrasi güçlerini, sosyalistleri ve kadın hareketlerini bu katliama sessiz kalmamaya çağırıyoruz. Başka Denizlerin ölmemesi için mücadele zamanıdır. Deniz Poyraz’ın anıları tüm insanlık mücadelesine ışık tutacaktır” ifadelerine yer verdi.  

HABER MERKEZİ

 


Etiketler : Deniz Poyraz, Dirayet Dilan Taşdemir,