HDP saldırganının ilk ifadesi: 'Herkesi öldürecektim'

17 Haz 2021

HDP İzmir il başkanlığında partili Deniz Poyraz'ı katleden saldırgan Onur Gencer, ifadesinde saldırıyı planladığını ve partide bulunan herkesi öldürmeyi hedeflediğini anlattı

HDP İzmir il binasına girerek parti üyesi Deniz Poyraz’ı öldüren saldırgan Onur Gencer’in ifadesine ulaşıldı. Saldırgan Onur Gencer'in sosyal medya hesabından saldırıdan bir gün önce ırkçı paylaşımlar yaptığı ve tehditler ettiği ortaya çıktı. Gencer'in sosyal medya hesabında silah poligonunda ve Suriye'de çekildiği fotoğraflar da var. İzmir Valiliği ise Gencer'in eski bir sağlık çalışanı olduğunu açıklamıştı.

HDP İzmir İl Başkanlığı'nı basarak burada parti çalışanı Deniz Poyraz'ı öldüren saldırgan Onur Gencer'in emniyette verdiği ilk ifadesinde, "Buraya PKK'lıların geldiğini düşündüğümden herhangi bir ayrım yapmıyorum. Başka kişiler de olsaydı onlara da ateş edecektim" dediği öğrenildi.

Minbic'e gitmiş

HDP İzmir İl Başkanlığı'na gerçekleştirdiği saldırı sonrasında binadan çıkamadan yakalanan saldırgan Onur Gencer’in emniyette verdiği ilk ifadeye DW Türkçe ulaştı. Askerlik yapmadığını ifade eden saldırgan Gencer, 2020 yılının ilk aylarında Sağlık Memuru olarak Suriye/Münbiç'e gittiğini, orada da bir süre görev yaptığını söyledi. Gencer, "Sağlık memurluğundan 2021 yılının Nisan ayında istifa ettim. Ancak şu an için açıkta görülebilirim, çünkü işe gitmiyorum" dedi.

Uydurma anlatımlar

Gencer, saldırıyı neden gerçekleştirdiğine yönelik soruya ise şu yanıtı verdi: "16 Haziran 2021 tarihinde intihar eden bir polis memurunun paylaşımı sonrasında PKK'lılar tarafından hakaret içerikli görüşmeler yaşadım. Benim ölmüş anneme ve bacıma sövüldü. Bunun üzerine ben de aynı söylemlerde bulundum. Çocukluktan beri PKK'lı öldürmek için planlar yaptım. Olay doğaçlama yaşandı."

Keşif için kursa yazılmış

Gencer, keşif için İhsan Kayın İş Hanı’nın ikinci katında bulunan partinin bir üst katındaki "Perfect İngilizce" adlı kursa kayıt olduğunu da söyledi. 

Saldırıyı planlamış eminyet silah ruhsatı vermiş

Saldırıyı nasıl planladığını da anlatan Gencer, 2021 yılı Ocak ayı içerisinde İzmir İl HDP binasının adresini Google üzerinden öğrendiğini kaydetti. Keşif amaçlı "Perfect İngilizce" adlı bir kursa kayıt olduğunu ifade eden Gencer, "Birkaç kez keşif amaçlı çalışmalarım oldu. Gaziemir İlçe Emniyet Müdürlüğü'ne bulundurma olarak 2021 Mayıs ayında silah ruhsatı başvurusu yaptım, geçici ruhsat aldım. Kızlarağası’ndan Mehmet isimli şahıstan 3 bin 500 TL bedelle Ruger Silah aldım. Bu silaha 10 mermi koyarak bugünkü olayı gerçekleştirdim. Olay yeri olan HDP il binası içerisinde 10 mermiyi de sıktım. Amacım birkaç kişiyi orada bulabilmekti. Ancak sadece 1 kişi oradaydı. Buraya da PKK'lıların geldiğini düşündüğümden herhangi bir ayrım yapmadım. Başka kişiler de olsaydı onlara da ateş edecektim. Eylem sonrası kullandığım silahı çantaya koyarak olay yerinden ayrılırken polislerce yakalanarak gözaltına alındım."

 TSK envanteri silahlar ile pozları var

Saldırgan Gencer, Suriye’nin Menbic kentindeki bir mevzi içerisinde, elinde uzun namlulu silahla çektiği bir fotoğrafı “Suriye hatırası” notu ile paylaşmış. Elinde tuttuğu MPT-76 model silah, TSK envanterinde bulunan kolluk birimleri tarafından kullanılan bir silah.

Halep’te çekilen bir başka fotoğrafında ise, üzerinde askeri kamuflaj bulunan Gencer’in bozkurt işareti yaptığı görülüyor. Fotoğrafın çekildiği yerin askeri bir mekan olduğu anlaşılıyor. Gencer’in paylaştığı diğer bazı fotoğraflarda yanında üzerinde askeri kamuflaj bulunan başka kişiler de gözüküyor.

HABER MERKEZİ


Etiketler : Deniz Poyraz, saldırı, hdp,