‘Deniz çadır kurulduktan sonra katledildi’

20 Eyl 2021

Katledilen Deniz Poyraz’ın annesi Fehime Poyraz, Mehmet Laçin isimli kişiye HDP binaları önünde çadır kurdurulmak istenmesine tepki gösterdi. ‘Sıra Ankara’da mı?’ diye sordu  

Çocuğunun dağa gönderildiği iddiasıyla Halkların Demokratik Partisi (HDP) İzmir il binası önünde nöbet tutturulan Mehmet Laçin isimli şahıs, 16 Eylül’de Ankara’daki HDP Genel Merkezi önüne de getirilmişti. Mehmet Laçin’e HDP Genel Merkezi önünde de çadır kurdurulmak istenmesini “provokasyon” olarak değerlendiren HDP’liler duruma tepki göstermiş ve izin vermemişti.

Tepkiler devam ederken, HDP İzmir il binasında 17 Haziran günü gerçekleştirilen ırkçı saldırıda katledilen Deniz Poyraz’ın annesi Fehime Poyraz da çadırların HDP’ye gidip gelenleri psikolojik baskı altına almak amacıyla kurulduğunu, çadır kurulduktan sonra da Deniz’in katledildiğini söyledi.

‘Kurulan bir tuzaktı’ 

Mehmet Laçin’i HDP İzmir İl Örgütü önünde kurulan çadırın önünde gördüğünü ve çadırın o geldikten sonra kurulduğunu belirten Fehime Poyraz, “Bu bir tuzaktı, halkı izlemek, kim içeri giriyor kim çıkıyor onu görmek içindi. Mehmet Laçin de oradaydı hep” ifadelerini kullandı.

Katilin elini kollunu sallayarak gidip Deniz’i katlettiğini vurgulayan Fehime Poyraz, konuşmasının devamında şunları söyledi: “Bir katil eline valizi alıp çıkacak sen onu göremeyeceksin... İzlemek için oradasın. Kimseyi korumak için orada değilsin. İzmir yetmiyor Ankara’ya giriyor, orada da bir şeyler yapsın diye. Orada da gücünü göstermek istiyor. Ama gücü yoktur, çok zayıf bir insandır. Kendini güçlü hissetmesin.” 

‘İzleyen herkes suç ortağı’ 

Deniz’i katleden Onur Gencer’i Suriye’ye gitmek için seçen İzmir 112 Acil Çağrı Merkezi Müdürü ve ayrıca failin de sıklıkla gittiği Balçova Termal Otel’in yönetiminde yer alan Tuncay Volkan Bayat’ı işaret eden Poyraz, “O hangi otelde çıktı ise onun da parmağı vardır, o da suç ortağıdır. O çadır da orada polisler de oradadır. İzlerken onlar da suç ortağı oluyorlar. Oraya o adam gitti, Deniz katledildi. Ankara’ya da izin verilmesin. Burası yetmedi orada da başkasını mı katledecek? Kimse izin vermesin, halk birlik olsun, destek olsun” şeklinde ifade etti.

‘Katilleri korumayı bıraksınlar’

Urfa’nın Suruç ilçesinde 24 Haziran 2018 seçimleri öncesi AKP Milletvekili İbrahim Halil Yıldız’ın korumaları ve yakınlarının saldırısı sonucu eşi ve iki oğlu katledilen Emine Şenyaşar’ın adalet arayışına da dikkat çeken Fehime Poyraz, “Adaletin yerini bulması lazım” diyerek, halka adalet arayışlarına destek olmaları çağrısı yaptı. Polislerin hem Deniz katledildikten sonra polislerin katile “İsmin ne abicim” diyerek sarıldığını hatırlatan Poyraz, son olarak şöyle konuştu: “Deniz’i oradan kurtarabilirlerdi ama kurtarmadılar. Katili yukarı gönderdiler. Biz istiyoruz ki adalet yerini bulsun. Kimsenin annesinin ağlamasını istemiyoruz, barış gelsin istiyoruz. Polisler katilleri korumayı bıraksın.”

Melike Aydın / İzmir-JINNEWS


Etiketler : Deniz Poyraz ailesi,