Deklarasyon için tutuklu siyasetçilere de danışıldı

15 Eyl 2021

HDP’nin 27 Eylül’de açıklayacağı deklarasyonun içeriği yıl boyu sahada yaptığı buluşmalardan oluşuyor. Parti, ayrıca Demirtaş, Kışanak ve Yüksekdağ gibi tutuklu siyasetçilerin önerilerini de aldı

Halkların Demokratik Partisi’nin (HDP) 27 Eylül’de açıklayacağı deklarasyon partinin siyasi muhatapları ve kamuoyu tarafından merakla bekleniyor. Deklarasyonun HDP’nin Türkiye’nin yönetimini hedeflediğinin bir ifadesi olacağı, 2019 yerel seçimlerinde hayata geçirilen “Kürdistan’da kazanmak, batıda kaybettirmek” stratejisinin üzerine çıkması bekleniyor. 

Mezopotamya Ajansı’ndan Berivan Altan’ın haberine göre, deklarasyon olası seçimlere yönelik sayısal oy hesabının ötesinde HDP’nin ilkeleri ortaya koyacağı ve tüm tarafla net bir tutum göstereceği bir deklarasyon olması bekleniyor. HDP yılın başından bu yana sahada yaptığı çalışmaları 10-12 Eylül arasında gerçekleştirilen Kadın Meclisi, Parti Meclisi (PM) ve Merkez Yürütme Kurulu’nda (MYK) masaya yatırdı. Gündeminde ise Kürt sorunu, kadın, ekoloji, gençlik, ekonomi, adalet, demokrasi sorunu yer alıyor. Titizlikle hazırlanan ve HDP’nin yeni dönem yol haritasının da belirleneceği deklarasyonun 10 madde olması bekleniyor. 

Tutuklu siyasetçilere de danışıldı

Deklarasyon için cezaevlerinde bulunan HDP eski Eş Genel Başkanları Selahattin Demirtaş ve Figen Yüksekdağ başta olmak üzere, yerine kayyım atanan Diyarbakır Belediye Eşbaşkanı Selçuk Mızraklı, Gültan Kışanak, Sebahat Tuncel’in de aralarında bulunduğu tutuklu siyasetçilerin görüş ve önerilerine başvuruldu. Deklarasyon öncesi HDP parlamento grubu ve yerel yönetimler komisyonuyla da bir toplantı gerçekleşecek. Buldan ve Sancar da sürecin her aşamasını koordine ediyor. Partinin sahada yaptığı çalışmaların bir toplamını deklarasyona yansıtacağı ifade ediliyor. HDP, Şubat ayında başlattığı “Herkes İçin Adalet” kampanyasından “HDP’liyiz Her Yerdeyiz” kampanyasına kadar sahada yaptığı çalışmalar ve verdiği mesajlar, deklarasyonun içeriğine dair önemli bilgiler veriyor. HDP, 2021 yılına “adalet inşa yılı” diyerek girdi. 8 Şubat’ta “Herkes İçin Adalet” kampanyasını açıkladı ve tüm etnik, dini, siyasi, demokratik topluluklarla kampanya kapsamında görüşmeler gerçekleştirdi. 

Sancar: İttifak arayışımız yok

Kampanya metnini açıklaması öncesinde HDP Eş Genel Başkanı Mithat Sancar, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ile görüşmesi sonrasında, “Seçim ittifakları gündemimizde yok. Bizim herhangi bir ittifakın parçası olma gibi bir talebimiz ve arayışımız yok. Bizim arayışımız demokrasi ittifakıdır. Bunun için çerçeve oluşturduk ve siyasi partilere sunuyoruz” açıklaması yaptı.

Kadınlar için adalet

HDP’li kadınlar da Türkiye’de adaletsizliğe uğrayan kesimlerin başında kadınların geldiğini belirterek, “Kadınlar için Adalet” kampanyasını duyurdu ve sürece katıldı. Yine HDP Kadın Meclisi, “Herkes için Adalet” kampanyası kapsamında yürüttüğü “Kadınlar İçin Adalet” programının ikinci ayağını Nisan’da İstanbul’da gerçekleştirdiği bir toplantıda “Kadın Yoksulluğu” olarak duyurdu.

Saldırılar

HDP yılın başında sahada olma kararı aldıktan sonra kendisine yönelik saldırılar da had safhaya ulaştı. İzmir’de HDP il binasına yapılan saldırıda parti çalışanı Deniz Poyraz katledildi, 4 gün sonra HDP kapatma davasına dair iddianame Anayasa Mahkemesi tarafından kabul edildi. HDP, bu gelişmeler sonrası “HDP’yi savunuyoruz” diyerek eylem ve etkinliklerini artırdı. Parti bu tarihten sonra “HDP’liyiz Her Yerdeyiz” kampanyasını başlattı. HDP eş genel başkanları, Temmuz ayı boyunca halk buluşmaları düzenledi. 

ANKARA


Etiketler : hdp,