Darbe önergesine AKP-MHP'den ret

09 Haz 2020

HDP’nin darbe mekaniği ile yüzleşilmesi amacıyla Meclis’e sunduğu önerge, AKP-MHP oylarıyla reddedildi. HDP'li Oluç, Cumhurbaşkanlığı'nın hazırladığı broşürde kumpas olarak yer alan KCK davaları maddesinin kaldırıldığına dikkat çekti

Halkaların Demokratik Partisi (HDP), darbe iddialarının araştırılması ve milletvekillerin demokratik siyasetten dışlanması başta olmak üzere demokrasi dışı müdahalelerle ve darbe mekaniği ile yüzleşilmesi amacıyla Meclis araştırması istedi.

Genel Kurul’a sunulan önerge üzerine HDP Ankara Milletvekili Filiz Kerestecioğlu kürsüde söz aldı. Kerestecioğlu, Türkiye siyasi tarihinde demokrasiyi yıkıma uğratan çok sayıda darbe olduğunu söyledi. Kerestecioğlu, “Tarihi darbeler tarihi olan ülkemizin, darbelere karşı kalıcı çözümler üretmemesinin çeşitli sebepleri var. Demokrasiyi bir arada yaşam siyaseti görülmüyor. Darbelerle hiçbir zaman tam olarak yüzleşilmedi. 4 Kasım 2016 tarihinde milletvekilleri gözaltına alındı, sonrasında tutuklandı. 11 arkadaşımın milletvekilliği düşürüldü” dedi.

'Değişen tek şey Leylalar oldu'

Kerestecioğlu, milletvekilliklerin düşürülmesinin halk iradesine vurulan bir darbe olduğunu belirterek, “Ahmet Yıldırım'ın, ‘Padişah bozuntusu’ sözü nedeniyle milletvekilliği düşürüldü. Bu söze muhatap olanın acziyetini gösterir. 4 Haziran’da 3 milletvekilinin milletvekilliği düşürüldü. Sizlere baktığımızda gördüğümüz şu: Tıpkı 80’lerde, 90’larda ne yapıldıysa aynısını yapıyorsunuz. Sivil darbecilik yapıyorsunuz. O gün Leyla Zana’ya yapıldı, bugün Leyla Güven’e yapıldı. Değişen bir tek Leylalar oldu” şeklinde konuştu.

HDP önerisine ilişkin kürsüde söz alan CHP İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu da HDP’li Leyla Güven ve Musa Farisoğulları ile CHP’li Enis Berberoğlu’nun milletvekilliklerinin düşürülmesinin demokrasiye ve sandığa karşı darbe olduğunu söyledi.

OLUÇ: BROŞÜRLERDEKİ KCK İBARESİNİ ÇIKARDINIZ

HDP Grup Başkanvekili Saruhan Oluç ise, halkın seçilmişlerinin cezaevine atıldığını belirterek, “Zindana atıyorsunuz, üstüne bir de ayrımcılık yapıyorsunuz. Leyla Güven’in mahsup edilmiyor. İki buçuk ay yatarı var, mahsup edilmesi gerekiyor ama edilmiyor. Neden? Çünkü Kürt halkının iradesini yansıtıyor. Kürtseniz ayrımcılığa uğruyorsunuz, Kürt ve HDP’liyseniz iki kat ayrımcılığa uğruyorsunuz.

Darbe tartışmalarını gündeme getiriyorsunuz. Milli Savunma Bakanı sesini çıkarmadı bu darbe tartışmalarında, neden sustu? Kendi yaptığınız darbenin üstünü örtmeye çalışıyorsunuz. Cumhurbaşkanlığı forsuyla hazırlanmış ‘10 Soruda FETÖ’ broşüründe yer alan sorulardan birine verilen cevapta ‘KCK davası da FETÖ kumpası olarak yazıldı. Biz bunu burada gündeme getirdik. Siz o broşürü toplayıp, Meclis sitesinden kaldırıp, KCK ibaresini çıkartıp, tekrar o broşürü ortaya sundunuz. O broşürün üzerinde tahribat yaptınız” dedi.

HDP’nin önergesi AKP-MHP oylarıyla reddedildi.

ANKARA


Etiketler : siyasi darbe, hdp,