Dağıtımcımıza polis tehdidi

28 Tem 2021

Muhalif yayınlara dönük baskıyı her yönden arttıran iktidara bağlı polisler, Mersin’de dağıtım yapan arkadaşımız Resul Demir’i tehdit ettiler

Gazetemizin dağıtımcısı Resul Demir (24), Mersin’de polis tehdidine maruz kaldı. Akdeniz ilçesinde bir aydır gazete dağıtımcılığı yapmaya başlayan Demir, maruz kaldığı polis baskısı ve tehdidini Mezopotamya Ajansı’na anlattı. Geçtiğimiz hafta gazete abonesi olan bir kıraathaneye gazetesini vermek için gittiğini dile getiren Demir, içeriye girdiğinde bir masada oyun oynayan birkaç polisin kendisini yanlarına çağırıp, hangi gazeteyi dağıttığını sorduğunu belirtti.

Demir, onlara Yeni Yaşam gazetesi yanıtı verdiğinde, karşılaştığı yaklaşımı ise “Neden bu gazeteyi dağıttığımı, izinli olup olmadığını sordular. İzinli olduğu için dağıttığımı belirttiğim zaman bana, ‘Resul daha önce 3 defa tutuklandın. Sen uslu durmuyorsun. Yeni bir dosya açılmasını ve tekrar cezaevine gitmeyi istiyorsun’ diye tehdit ettiler” sözleriyle aktardı.

Zorla araca bindirmek istediler

Bu olaydan birkaç gün sonra benzer bir durum daha yaşandığını paylaşan Demir, şunları kaydetti: “Oturduğum mahallede bir etkinlik vardı. Etkinlik sonrasında gece saat 22.00 sıralarında evime gittiğim sırada zırhlı bir araç yanıma yanaştı. Nereye gittiğimi sordular. Evime gittiğimi söylediğim zaman, ‘Sen hâlâ gazete dağıtıyor musun?’ diye sordular. Daha sonra ‘Sen o gazeteyi dağıttığın sürece başına bir şeyler gelecek ve zarar göreceksin. Bunun farkında mısın?’ dediler. Gazetenin yasal olduğunu ve herkesin okumaya hakkı olduğunu söylediğim zaman ‘Yarın başına bir şey geldiği zaman uyarmadınız deme. Bu gazete işini bırak, sonun iyi değil. Gel şu arabaya bin gidelim’ diyerek, beni araca almaya çalıştılar. Binmek istemediğimi söylediğim zaman aramızda boğuşma yaşandı ve ‘Sonra görüşeceğiz’ diyerek gittiler. “Yeni Yaşam gazetesinin Türkiye ve dünyada gerçekleri yansıttığı için engellenmek istendiğini söyleyen Demir, “Bu nedenle üzerimize geliyorlar. Her ne kadar baskı uygulasalar, tehdit etseler de kesinlikle vazgeçmeyeceğiz” diye konuştu.

MERSİN


Etiketler : Polis tehdidi,