Çocuklara: Mino’nun Şarkısı

20 Kas 2021

20 Kasım Dünya Çocuk Hakları Günü nedeniyle Mimoza Çocuk Çalışmaları Ekibi tarafından Mino’nun Şarkısı yayınlandı. Ekip çocuk haklarının görünürlüğüne dikkat çekiyor

Tüm dünyada 20 Kasım Dünya Çocuk Hakları Günü olarak kabul ediliyor. Çocuğun insan hakları alanında yaşanan ihlallere karşı koruyucu - önleyici çalışmalar bu anlamda çok önemli bir yer tutuyor. Mino'nun Şarkısı da çocukların bedensel söz hakları özelinde koruyucu - önleyici çalışmaların gelişmesine ve konunun kapsayıcı ve çözüm odaklı gündemleşmesine katkıda bulunmak için yola çıktı.

Hak temelli bir yaklaşım

Mino’nun Şarkısı çocuklar için daha iyi bir dünyayı mümkün kılma sorumluluğuyla bir araya gelen, çocuğun insan hakları, cinsellik eğitimi ve iletişim alanlarında çalışan kişilerden oluşan Mimoza Çocuk Çalışmaları Ekibi tarafından hazırlandı.

Mimoza Çocuk Çalışmaları Ekibi, tarafından şu açıklama yapıldı: “Ekim 2020’den bu yana “çocukların bedensel söz hakları” odağında içerik çalışmaları yapıyor. Bu çalışmalar sonucunda; 5-8 yaş grubundaki çocuklara, bakımverenlere, eğitimciler ve psikolojik danışmanlara yönelik olarak “Mino’nun Şarkısı” ve şarkı çerçevesinde 4 Kural metni hazırlandı.

Hak temelli bir yaklaşımı benimseyen ve sınır ihlali, istismar ve şiddet biçimlerine karşı koruyucu - önleyici bir çalışma olan “Mino’nun Şarkısı” bağımsız uzmanlar tarafından ve telifsiz (copy-left) şekilde üretildi. Mimoza Çocuk Çalışmaları Ekibi’nin oluşumuna destek veren ve ev sahipliği yapan kurumlar olmakla beraber herhangi bir tüzel kişiliği olmayan, bağımsız uzmanlardan oluşmaktadır.”

Mino’nun 4 Kuralı nedir?

Yapılan açıklamada oluşturulan kurallar ile ilgili şu açıklama yapıldı: “Mino’nun 4 Kuralı, çocukların iyi ve güvenli bir yaşam sürmelerini desteklemek için hazırlanan bir içerik. Bu içerik 5-8 yaş grubundaki çocuklara güçlendirici mesajlar veriyor,  yetişkinlere kolaylaştırıcı önerilerde bulunuyor.

Çocukların bedensel söz haklarını öğrenmelerini, bedensel ve kişisel sınırlarını tanımlayıp ifade edebilmelerini, ihtiyaç duyduklarında destek isteyebilmelerini kolaylaştırmak mümkün. Çocuklarla bu konuları nasıl konuşalım? Kendimizi ve çocukları bu konularla ilgili nasıl güçlendirelim? İşte 4 Kural tüm bunlardan bahsediyor.

Mimoza Çocuk Çalışmaları Ekibi’nin çocukların fark edip benimsemesini, yetişkinlerin ise desteklemesini ve çocuklara anlatmasını arzu ettiği 4 temel kural şöyle:


  1. Bedenimin her yeri özel

  2. Duygularım ve sözlerim önemli

  3. İstemezsem hayır derim

  4. Saklamam, anlatırım

Açıklamanın devamında, “Başta bedensel söz hakkı olmak üzere çocuğun insan haklarının sadece 20 Kasım’da değil sürekli gündemde kalabilmesi için 20 Kasım Dünya Çocuk Hakları Günü sonrasında da paylaşacağımız içerikleri yaygınlaştırarak Mino’nun sesinin çoğalmasına destek olabilirsiniz. Bizlere ulaşmak için [email protected] adresine yazabilirsiniz” denildi.

Minonun Şarkısı’na nerelerden aşağıdaki sosyal medya hesaplarından ulaşabilirsiniz.


  1. Instagram hesabı:

https://www.instagram.com/minonunsarkisi/


  1. Youtube linki:

https://youtu.be/1XpfIMyfin8


  1. Video için indirilebilir link:

https://we.tl/t-cHBtDmndUE


  1. 4 Kural metni:

Bakımverenler için: https://www.minonunsarkisi.org/ebeveynler-icin-4-kural

Çocuklar için: https://www.minonunsarkisi.org/cocuklar

KÜLTÜR SERVİSİ

 

 


Etiketler : 20 Kasım Dünya Çocuk Hakları Günü, Mimoza Çocuk Çalışmaları Ekibi,