Çocuk istismarı TV programında: 12 yaşından beri tecavüze uğradığını anlattı

26 Eyl 2021

17 yaşındaki D.A, katıldığı bir TV programında 12 yaşından beri kardeşiyle birlikte ailesi tarafından fuhuşa zorlandığını ve polis, doktor, öğretmenler dahil birçok kişinin tecavüzüne uğradığını söyledi

Antep’in Burç ilçesi Gürpınar kırsal Mahallesi’nde yaşayan 17 yaşındaki D.A., katıldığı bir televizyon programında 12 yaşından 16 yaşına kadar annesi, babası ve ağabeyi tarafından fuhuşa zorlandığını anlattı. 12 yaşından itibaren bir çok erkeğin tecavüzüne uğrayan D.A., zorla uyuşturucu madde kullandırıldığını, ailesi ve kendisine tecavüz eden erkeklerin şiddetine uğradığını belirtti. 

 Kardeşi de tecavüze uğradı

16 yaşına geldiğinde annesinin baskısıyla 38 yaşındaki Bahattin A. ile evlenmesi için nişanlandığını ve henüz nişanlıyken, Bahattin A.’dan hamile kaldığını ifade eden D.A., evlendikten sonra da birden fazla erkeğin tecavüzüne uğradığını belirtti. Ailesinin ve kendisine tecavüz eden erkeklerin mahallede çeteleştiklerini dile getiren D.A., şuan 15 yaşında olan kız kardeşinin de 10 yaşından itibaren birden fazla erkeğin tecavüzüne uğradığını söyledi.

 Polis, öğretmen ve doktorlar da var

Kendisine tecavüz eden erkeklerin 15 ile 65 yaş aralığında ve genelde mahallede ikamet eden erkeler olduğunu kaydeden D.A., kendisine tecavüz eden ve olayın üstünü kapatmaya çalışanların içinde emniyet yetkilileri, doktor ve öğretmenlerin de olduğunu dile getirdi.  

 Bir çok yere şikayette bulundu

D.A., evlendikten sonra da tecavüze uğradığını ve evlendirildiği Bahattin A.’nın durumu öğrenmesiyle ailesi ve kendisine tecavüz eden kişiler hakkında şikayette bulunduklarını kaydetti. D.A., Cumhurbaşkanlığı İletişim Merkezi’ne (CİMER) yazı yazdıklarını ve Antep’de bir çok resmi kuruma şikayette bulunduklarını belirtirken, son olarak Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'na şikayette bulunduklarını söyledi. 

 ‘Kimse sesimi duymadı’

Program boyunca hem kendisine sorulan sorular hem de programa bağlanan tanıkların anlatımları karşısında sürekli ağlayan D.A., “Şikayetçi oldum, kimse sesimi duymadı, kimse yanımda olmadı” dedi. 17 yaşındaki D.A. konuşurken, evli olduğu Bahattin A.’nın da psikolojik şiddetine uğradı. Bahattin A., konuştuğu sırada D.A.’ya, “yalan söyleme” diyerek, suçlayıcı tavırlarda bulundu. 

 Çocukların adı programda açık verildi

Programda çocuk hakları ve gizliliği hiçe sayılırken, D.A., 15 yaşındaki kız kardeşinin de para karşılığında fuhuşa zorlandığını söylemesi üzerine program sunucusunun “Kardeşinin ismi ne?” sorusuyla, kardeşinin adı programda açık verildi. Yine 17 yaşındaki D.A.’nın yüzünün açık verilmesi, henüz bir yaşında olan bebeğinin de adının açık verilmesiyle istismar devam etti. D.A.’nın bir çocuk olduğunu unutan program sunucusunun, “Sen zaten düzgün birisin, bütün bunları kendi isteğin ile yapamazsın” ifadesi de dikkat çekti. 

 Canlı yayına D.A. ile ilgili telefonlar yağarken, isimsiz tanıkların açıklamaları tecavüz faillerinin yüzlerce erkek olduğu gerçeğini açığa çıkardı. Tanıklar, D.A.’nın ailesinin bazen 1 kilo patates, inşaat malzemesi ve 1 kilo balık karşılığında fuhuşa zorlandığını kaydetti.

 

Antep Valiliği'nden açıklama

Antep Valiliği olaya dair bir açıklama yayınlayarak olayın 5 Nisan’da karakola intikal ettiğini ve olayın soruşturulduğunu iddia etti.

"Aile içerisinde yaşanan karşılıklı suçlamalar ve şikayetler üzerine konu adli makamlar tarafından takip edilmektedir" denilen açıklamada, şu ifadelere yer verildi: “S.T. isimli kişi beyanında, küçük kızı S.T.'ye (13) damadı B.A.'nın cinsel istismarda bulunduğu B.A.'nın kendisine ve kızına zorla uyuşturucu kullandırdığı ve uyuşturucu madde ticareti yaptığını iddia etmiştir. Suçlama üzerine D.A. ve eşi B.A.'nın evinde yapılan aramada uyuşturucu ve silah bulunmuş ve gerekli adli işlem yapılmıştır. 5 Nisan 2021 tarihinde adli tıp uzmanı raporuna göre; S.T.'nin muayenesinde eski ya da yeni bir istismara maruz kalmadığı tespit edilmiştir. Akabinde S.T., Aile ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğümüz tarafından koruma altına alınmıştır.”

Olayın akabinde D.A.'nın müracaatta bulunarak, "annesi S.T.'nin zorlamasıyla 13 yaşından itibaren cinsel istismara maruz kaldığı yönünde beyanda bulunduğu" aktarılan açıklamanın devamında, şunlar belirtildi: “Verilen ifadeler ve suçlamalar sonucunda taraflar arasında husumet oluşmuştur ve açılan karşılıklı davalar devam etmektedir. Yayınlanan haberler üzerine olaya karıştığı iddia edilen kişilerden D.A.'nın anne ve babasının da aralarında bulunduğu 12 kişilik grup, 24 Eylül 2021 günü Gaziantep Adliyesi'ne giderek iddialara yer veren televizyon programı ve iddialarda bulunan D.A. ve eşi B.A. hakkında suç duyurusunda bulunmuşlardır.”

Gizlilik kararı

Dosyada “gizlilik” kararının olduğu belirtildiği açıklamada, “Her iki tarafın iddiaları ve iddialar üzerine yapılan işlemler dosyada mevcuttur. Adli süreç devam etmektedir. Bununla birlikte Aile ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğümüz konuyu bütün yönleriyle takip etmektedir” denildi. 

HABER MERKEZİ


Etiketler : çocuk istismarı davası,