Çin'de iklim felaketi: Selde 58 kişi öldü, kasırga bekleniyor

25 Tem 2021

Çin'in Henan eyaletine bağlı Cıngcou kentinde şiddetli yağışların yol açtığı sel nedeniyle ölenlerin sayısı 58’e çıktı. Öte yandan üklede birkaç gün sonra etkili olacağı belirtilen kasırgaya karşı uyarılar yapıldı

Çin'in Henan eyaletinde 9 milyondan fazla kişi şiddetli yağışlardan etkilenirken, yaklaşık 1 milyon kişi güvenli bölgelere taşındı. 3 bin 800’den fazla evin yıkılmasına neden olan selde yaşamını yitirenlerin sayısı 58’e yükseldi.

Sputnik’te yer alan habere göre selin meydana getirdiği çukurlar acil durum ekipleri ve askerler tarafından kum torbaları ile kapatılırken, selden etkilenen bölgelere gıda yardımları sürüyor.

17 Temmuz'dan bu yana belirli aralıklarla etkili olan sağanak 20 Temmuz'da sele yol açmıştı.

Dev kasırga In-Fa

Çin’in Zhoushan şehrine bugün ulaşan dev kasırga In-Fa, sel baskınlarından kurtulmaya çalışan ülkeyi alarma geçirdi.

Uçuşlar ve tren seferleri askıya alınırken, halka evlerinden çıkmamaları emredildi.

BBC’nin haberine göre tayfundan dolayı yıkıcı rüzgarlar,  denizde yüksek dalgalar ve sel bekleniyor.

Bu arada, Şanghay’ın güneyindeki işlek bir limandan çok sayıda gemi tahliye edildi.

Saatte 137 kilometre hıza sahip olan kasırga için Çin Ulusal Meteoroloji Merkezi, bugünden itibaren “uzun süreli aşırı şiddetli yağışlar” getireceğini söyledi.

Açıklamada kıyı bölgelerinin “rüzgar, yağmur ve gelgitlerin birleşik etkisine karşı korunması gerektiği” uyarısı yapıldı.

İklim değişikliği

Şiddetli hava koşullarına birçok faktörün etkisi var, ancak uzmanlar, ısınan atmosferin neden olduğu iklim değişikliğinin bu tür doğa olaylarını daha olası hale getirdiğini söylüyor.

Tayfun In-Fa Çin’i vururken, bölgedeki bir başka tropik fırtına, önümüzdeki hafta Japonya’yı şiddetli sağanak ve kuvvetli rüzgarlar ile tehdit ediyor.

DIŞ HABERLER


Etiketler : Sel felaketi, çin,