Çiftçiler 'Muson oturumları' bitene kadar eylemde

22 Tem 2021

20 bin 638 çiftçinin intihar ettiği Hindistan’da topraksız bırakılmak istendiklerine işaret ederek yeni tarım yasalarının kaldırılmasını isteyen çiftçiler protestolarını Parlamento bölgesine taşıdı 

Geçim kaynaklarını tehdit edeceğini ve büyük şirketlere fayda sağlayacağını düşündükleri yeni tarım yasalarına karşı çıkan Hindistanlı çiftçiler, Kasım 2020'den bu yana başkent Yeni Delhi'nin dışındaki otoyollarda kamp kurarak yasaların yürürlükten kaldırılması için eylem yapıyor.

Tartışmalara neden olan 3 yeni tarım yasasını protesto eden çiftçiler, yasaların yürürlükten kaldırılması yönündeki taleplerini yenilemek için bu kez Parlamento yakınlarında yeni eylem başlattı.

Tarım yasalarının yürürlükten kaldırılması için hükümet üzerinde baskı kurmak isteyen çiftçiler, Yeni Delhi merkezindeki Jantar Mantar protesto alanını doldurdu.

Bu protesto alanı, bu hafta başlayan "Muson oturumlarının" yapıldığı Parlamentonun yakınında bulunuyor.

Çiftçi protestocuların lideri Sukhdev Singh Kokri, protestonun "Muson oturumları" bitene kadar her gün yapılmaya devam edeceğini söyledi.

Daha fazla liberalleşme

Hindistan hükümeti, Eylül 2020'de tarım sektörüne daha fazla liberalleşme getiren, taban fiyat ve destekleme alımı politikalarını sona erdiren 3 düzenlemeyi yasalaştırmıştı. Çiftçiler, yeni tarım yasalarının kazançlarını azaltacağını, aracı şirketlere daha fazla yetki tanıyacağını ve sonunda kendilerini topraksız bırakacağını kaydediyor.

Başbakan Narendra Modi hükümeti ise yeni yasaların özel yatırımla tarımsal büyümeyi teşvik edeceğini savunuyor.

Yasanın kabul edilmesinin ardından Pencap ve Haryana'dan başkente doğru harekete geçen çiftçiler, protesto eylemlerini başkent Yeni Delhi'ye taşımıştı. Protestolar kapsamında polis ile çiftçiler arasında zaman zaman arbede yaşanıyordu.

Hükümet ile çiftçiler arasında şimdiye kadar 11 tur müzakereler oldu. Ancak çiftçiler tatmin olmadı.

Hükümetin, kanunları 18 aylığına askıya alma teklifi de çiftçiler tarafından reddedilmiş durumda.

20 bin 638 çiftçinin intihar etti

Hindistan'da çiftçilerin yarısından fazlasının borç içinde olduğu, 2018 ve 2019'da 20 bin 638 çiftçinin intihar ettiği kaydedilmişti.

YENİ DELHİ

 


Etiketler : Hindistan, Çiftçiler,