CHP’nin mülteci politikası?

28 Tem 2021

Bolu Belediye Başkanı Özcan’ın mülteciler hakkındaki ırkçı söylemi CHP içinde hem destek hem de eleştiri aldı. Bolu Cumhuriyet Başsavcılığı, Özcan hakkında soruşturma başlattı

Suriye iç savaşında taraf olduktan sonra Türkiye’nin 2013 yılında imzaladığı Geri Kabul Anlaşması’yla Avrupa Birliği’nden aldığı milyarlarca euroluk desteklere rağmen her fırsatta mültecilerin geri gönderilmesi gündemleştiriliyor. En son Bolu Belediye Başkanı CHP’li Tanju Özcan ırkçı bir paylaşımda bulunarak, “Yabancı uyruklu kişilerin su faturası ve katı atık vergisi ücretlerine 10 kat zam yapacağız. Bu misafirlik çok uzadı. Gitsinler istiyoruz” dedi. Bir hafta önce de CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, “Suriyeli kardeşlerimizi, huzur içinde kendi ülkelerine göndereceğiz” açıklaması yaptı. Parti içinde hem mülteci karşıtı ve ırkçı politikaya destek verilmesi hem de bu yaklaşımların eleştirilmesi CHP’nin mülteci politikasındaki durumunu ortaya koyuyor.

Bolu Cumhuriyet Başsavcılığı, Belediye Başkanı Tanju Özcan hakkında, mültecilere yönelik açıklamaları sırasındaki ifadeleri nedeniyle soruşturma başlattı.

‘Kabul etmiyorum’

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, mültecilere verilecek suyun 10 kat pahalı olacağını söyleyen Bolu Belediye Başkanı Özcan’la ilgili “O tür söylemleri kabul etmiyorum” dedi. İmamoğlu, BM mültecilerden sorumlu masanın sorumlusuyla işbirliği yaptıklarını dile getirerek, “5-6 milyon rakamlarına doğru gittiği tahmin edilen bir süreç var. Bu artık demografinin tümden değişimine giden bir altlık oluşturuyor. Bütün bunların temelden ele alınacağı bir dönemi oturup konuşmak zorundayız” diye konuştu.

CHP’den açıklamalar

CHP Genel Başkan Yardımcısı Seyit Torun, yazılı açıklamasında, “Su gibi temel bir yaşam hakkının bırakınız engellenmesi, bu konunun tartışmaya açılması dahi, parti politikalarımız ile taban tabana zıttır” dedi. Ancak edinilen bilgiye göre Tanju Özcan ile ilgili bir disiplin süreci işletilmeyecek. CHP İstanbul Milletvekili Mehmet Bekaroğlu da sosyal medya paylaşımında “CHP, sosyal demokrat bir partidir, programında yabancı düşmanlığı yoktur, böyle nefret söylemi kokan bir girişimi asla kabul etmez” ifadelerini kullandı. CHP’nin Parti Meclisi Üyesi Zeki Kılıçaslan da Özcan’a tepki gösteren isimler arasında.

Sermaye-CHP ortaklığı

AKP iktidarında mültecileri ucuz iş gücü kapısı olarak gören ve bu sayede ceplerine milyonlar dolduran patronların keyfi yerindeyken, Arzu Sabancı’dan “Ülkemde mülteci istemiyorum. Sessiz işgale dur de” paylaşımı geldi. Bir yandan mülteci sömürüsüne imza atıp diğer yandan mültecileri hedef gösteren bu sözler tepki çekerken, Sabancı’nın bu sözlerine destek CHP’den geldi. CHP Grup Başkanvekili ve Sakarya Milletvekili Engin Özkoç, Sabancı’nın mültecileri hedef alan sözlerine ilişkin yaptığı açıklamada “Arzu Sabancı hanımefendi açık yüreklilikle konuşmuş. Tebrik ediyorum” dedi.

Suç duyurusu

Uluslararası Mülteci Hakları Derneği ve İnsan Hakları Derneği (İHD) de Tanju Özcan hakkında suç duyurusunda bulunduğunu açıkladı. Tepkisini Ankara’da düzenledikleri bir basın toplantısı ile duyuran kurumlar arasında İHD, Mültecilerle Dayanışma Derneği, İltica ve Göç Araştırmaları Merkezi, İzmir Barosu, Mülkiyeliler Birliği, Sosyal Demokrasi Vakfı, Türk Tabipler Birliği, Türkiye İnsan Hakları Vakfı gibi dernek ve kurumlar bulunuyor. Ortak açıklamada imzası bulunan ve basın toplantısına ev sahipliği yapan Mülkiyeliler Derneği sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda “Özcan’ı ayrımcı, hukuk dışı ve tehlikeli kararından vazgeçmeye davet ediyoruz” diye çağrıda bulundu. 

AKP: Para önemli!

Suriyeli mültecilere ekonomik getirisi üzerinden bakan iktidar kanadından AKP Genel Başkan Danışmanı Yasin Aktay, “İşverenler, yatırımcılar, sanayiciler Suriyelilerden çok memnun. Çok önemli bazı yerlerde Suriyelileri çekin, bu ülke ekonomisi çöker” ifadelerini kullandı. AKP’li Mehmet Özhaseki, “Şimdi bazı şehirlerde sanayiyi onlar ayakta tutuyorlar. Gaziantep sanayisine gidin yüzbinlerce insan en ağır ve en zor işlerde çalışıyorlar” dedi.

HABER MERKEZİ


Etiketler : CHP, Mülteci,