Cengiz İnşaat'ın katlettiği ağaçlara hayat veriyorlar

15 Ağu 2021

Cengiz İnşaatın Eskencidere vadisinde doğa talanı sürerken, direnişte sürüyor. İkizdereliler, doğa katliamından kurtarabildikleri fidanları dikiyor

Rize'nin İkizdere ilçesi Eskencidere Vadisi'nde Cengiz İnşaatın yapmak istediği taş ocağına karşı 114 gündür direniş sürüyor.  Yurttaşlar, Cengiz İnşaat'ın katlettiği ormanda ağaç fidanlarını kaçırarak hayat vermeye çalışıyor. 

Gençağa Karafazlı'nın haberine göre; Eskencidere Vadisin'de nöbet tutan direnişçi Asuman Fazlıoğlu, Cengiz İnşaat'ın katliamına tepki gösterdi. 

İdari mahkeme neden sessiz?

Fazlıoğlu, İşkencedere'de 3 tane 30 tonluk kepçenin katliama devam ettiğini belirterek, "Burada daha önce bir taş ocağını durduran idari mahkeme neden bu konu da 114 gündür sessiz? Onlar taş ocağı açamıyorsa burada taş ocağı açmak doğru değilse bizim vadimizde taş ocağı açmak nasıl doğru? Böyle bir çelişki olur mu? Hala bize bilirkişi gelmedi. Ne zaman ders alacağız. Durun artık. Ormanları yok etmekten vazgeçin. Bunun zararı hepimize geliyor" ifadelerini kullandı. 

'Bu ormanlar çocuklarımıza emanetimiz' diyen Fazlıoğlu, "Doğaya bu kadar saygısı olmayan bir ülke görmedim.  Muhtarından Bakanına kadar herkes söz birliği yapmış. Para için bu yapılmaz. Bu ormanlar çocuklarımıza emanetimiz, ormanlar çocuklarındır" dedi. 

Fidanlara hayat veriyorlar

Cengiz İnşaat'ın yaşam alanlarını yok ettiğine dikkat çeken Fazlıoğlu "Onların katlettiği ağaçların altından gencecik fidanlarında katledilmesi için çalışma alanından kaçırıyor ve direniş alanına götürerek burada onlara hayat veriyoruz. Biz her koşulda doğayı ve yaşam alanlarını savunmaya ormanlar çocuklarındır demeye ve mücadele etmeye devam edeceğiz" dedi.

RİZE


Etiketler : İkizdere, İkizdere Eskencidere Vadisi,