Çavuşoğlu’ndan Suriye’ye operasyon tehdidi

13 Eki 2021

Erdoğan’dan sonra Çavuşoğlu da Suriye’deki saldırılarla ilgili konuştu. "Saldırılarda Rusya'nın da ABD'nin de sorumluluğu var" diyen Çavuşoğlu, “gerekeni yapacağız” diyerek tehditte bulundu

Soçi’deki Erdoğan-Putin görüşmesinin ardından Rusya ve Suriye Hükümeti, TSK ve ona bağlı SMO gruplarının bulunduğu alanlara hava saldırıları düzenlemeye devam etti. Yorumcular, bu durumu Soçi görüşmesinde tarafların anlaşamadığına yorarken, Türkiye son günlerde TSK ve SMO kontrolündeki alanlarda gerçekleşen saldırıların YPG tarafından yapıldığını ve bunu bahane ederek operasyon başlatma niyetinde olduklarını söylüyor.

İki gün önce Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan konuyla ilgili konuştu. Bugün ise Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu konuyla ilgili açıklamalar yaptı.

ABD ve Rusya da sorumlu

Çavuşoğlu, Suriye'de TSK kontrolündeki alanlara yönelik saldırıların YPG tarafından yapıldığını iddia ederek “Teröristlerin temizlenmesi için gerekeni yapacağız” dedi. "Saldırılarda Rusya'nın da ABD'nin de sorumluluğu var" diyen Çavuşoğlu, "ABD ve Rusya bize verdiği sözü tutmadı, güvenlik için gereğini yaparız" dedi.

Çavuşoğlu, Nikaragua Dışişleri Bakanı Denis Moncada Colindres ile ortak basın toplantısı düzenledi. Toplantı sonrası, Suriye'nin Mera kasabasındaki saldırılar sonucu iki Özel Harekat polisinin ölmesi ile ilgili açıklama yapan Çavuşoğlu, şunları söyledi:

“ABD, Türkiye’ye sınır ötesinden yapılan saldırıyı kınıyor, silahı sen verip sen eğitiyorsun, sonra göstermelik mesaj veriyorsun. Bu samimiyetsiz bir açıklamadır. YPG/PKK’nın Türkiye’ye roket atma menzili aşağı yukarı 30 kilometre. ABD ve Rusya ile bir mutabakata varmıştık. Her ülke de bu bölgedeki teröristleri 30 km güneye çıkaracaktı. ABD ve Rusya, Suriye için verdiği sözleri tutmadı. Her iki ülkede sorumlu. Yapacağımız şey kendi göbeğimizi kendimiz kesmek. Suriye’de bölgenin teröristlerden temizlenmesi için gerekeni yapacağız.”

Erdoğan da tehdit etmişti

11 Ekim 2021 günü Bakanlar Kurulu toplantısı sonrası yaptığı açıklamalarda Kuzey ve Doğu Suriye’ye yönelik bir operasyon başlatma niyetinde olduklarını belirten Erdoğan şunları demişti:

Polislerimize yönelik son saldırı ve topraklarımızı hedef alan tacizler artık bardağı taşırmıştır. En kısa sürede bu sorunların çözümü için gereken adımları atacağız. 

HABER MERKEZİ


Etiketler : SURİYE, Mevlüt Çavuşoğlu,