'Can simidi' görülen Muhammed bin Zayid Al Nahyan'a Ankara'da şatafatlı karşılama

24 Kas 2021

TL hızla eriyip dolar ve euro fırlarken AKP'nin can simidi olarak gördüğü BAE'den ziyaret gerçekleşti. AKP yönetiminin kriz yaşadığı BAE ile 9 yıl aradan sonra yeni bir sayfa açtı

Petrol zengini Körfez ülkelerinden Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) ile uzun aradan sonra AKP-MHP yönetimiyle yeni diplomasi kanalı açtı. BAE Prensi Muhammed bin Zayed Al Nahyan (MbZ), Ankara'ya geldi. Cumhurbaşkanı Erdoğan şatafatlı şekilde karşıladı.

Daha önce "darbe finansörü, FETÖ destekçisi" denilen BAE'nin fiili lideri Muhammed bin Zayid Al Nahyan 24 Kasım'da Ankara'ya gelirken bu görüşme Tayyip Erdoğan ile Şubat 2012’den sonraki ilk yüz yüze görüşme olarak kayda geçti. 

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde BAE Veliaht Prensi Al Nahyan'ı resmi törenle karşıladı.

Veliaht Prens bin Zayed'in bulunduğu makam aracını Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nin önündeki caddede karşılayan süvariler, protokol kapısına kadar eşlik etti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, bin Zayed'i, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nin ana giriş kapısında karşıladı. Erdoğan ve bin Zayed'in tören alanındaki yerlerini almalarının ardından, 21 pare top atışı eşliğinde iki ülkenin milli marşları çalındı.

Türkiye-BAE arasında ilişkileri geliştiren ilk adım kısa süre önce İran üzerinden ticaret yolunun açılması olmuştu.

Al Nahyan ile Erdoğan’ın Şubat 2012’den sonra ilk yüz yüze görüşmesi olacak. Al Nahyan ile Erdoğan 31 Ağustos 2021'de telefonla görüşmüştü.

 

Can simidi görülüyor

Havuz medyası prensin ziyaretine can simidi gibi yaklaştı. Muhammed bin Zayed Al Nahyan'ın çantasında Türkiye'ye yatırım için 100 milyar dolarlık planlar olduğu yazıldı. Ziyaret öncesi Dolar ve Euro hızla yükselmiş, TL'de devalüasyon hızlanmıştı. "Hükümet İstifa" sloganlarıyla birçok kentte 23 Kasım 2021 gecesi gösteriler olmuştu.

Kriz yılları, 15 Temmuz suçlamaları...

Türkiye ile BAE ciddi krizler yaşadı. Krizlerden biri AKP-MHP yönetiminin İhvan-ı Muslimin (Müslüman Kardeşler) ile ilişkileri oldu. Mısır'da Cumhurbaşkanı İhvan'ın kadrolarından Muhammed Mursi'nin 2013'te askeri darbe ile devrilmesi sonrası kriz derinleşti. BAE, Mısır'da darbe ile yönetimi alan Abdulfettah Sisi'yi desteklerken, AKP-MHP hararetli şekilde Mursi çevresinden yana tutum aldı, Hatta sık sık “rabia” işaretli mitinglerde muhalefeti sıkıştırmak hesabıyla iç politika malzemesi de yaptı. AKP ile Mısır ilişkileri de bozuldu.

Türkiye Doğu Akdeniz'de petrol-doğalgaz sondajları başlatıp kriz tırmanınca BAE Kıbrıs ve Yunanistan'ın yanında yer aldı ve bu ülkelerin askeri tatbikatlarına da dahil oldu.

BAE, önce Suriye'de Türkiye ile aynı safta yer alıp İhvan-Selefi gruplarını destekledi. Son dönemde Türkiye safından ayrılıp Beşar Esad yönetimine ziyaretlere başladı.

Libya iç savaşında da Türkiye ile BAE ayrı kanatta yer aldı.

Türkiye Katar'a destek çıkarken körfez ülkeleri İhvan'a desteğinden dolayı Katar'a ambargo uyguladı. AKP-MHP de hararetli şekilde Katar'ı savundu.

AKP-MHP yönetimi ve havuz basını sık sık BAE'yi hedef aldı. BAE'nin 15 Temmuz 2016 darbe girişiminin arkasında olduğu propagandası çokça yapıldı. Türkiye 2020'de Prens Nahyan'ın önde gelen danışmanlarından Muhammed Dahlan için "15 Temmuz darbe girişimini finanse etmek, anayasal düzeni zorla değiştirmeye teşebbüs etmek"ten kırmızı bülten talebinde bulundu.

BAE Trump döneminde İsrail ile normalleşme süreci başlatınca da AKP yönetimi sert çıktı, BAE'yi Filistin davasını satmakla suçladı.

Peker videoları sonrası

AKP-MHP yönetimi ile ortaklığı bozulan organize suç örgütü lideri Sedat Peker BAE'ye gidince yeni kriz halkası eklenmiş oldu.

Farklı yönetimlerin arabulucu olmasıyla İçişleri Bakanı Süleyman Soylu dahil çok sayıda isim hakkında videolar yayınlayan Peker'e BAE kısıtlamalar getirdi.

Sedat Peker’in vidoları sonrası AKP-MHP yumuşama yoluna girdi ve Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu 22 Nisan 2021, 31 Ağustos 2021 ve 21 Ekim 2021'de BAE Dışişleri Bakanı Abdullah bin Zayed Al Nahyan ile telefon görüşmesi yaptı. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın 18 Ağustos 2021'de BAE Ulusal Güvenlik Danışmanı Şeyh Tahnoun bin Zayed Al Nahyan’ı (Muhammed bin Zayed el Nahyan'ın kardeşi) Beştepe'de kabul etti. Erdoğan 31 Ağustos’ta da Veliaht Prensi Muhammed bin Zayed el Nahyan ile telefon görüşmesi yaptı.

ANKARA


Etiketler : BAE Prensi Muhammed bin Zayed Al Nahyan,