Bugün şiddet düzenine karşı kadın özgürlük zamanı

25 Kas 2021

Tüm Türkiye’de kadınlar, erkek egemenliğine karşı ‘tek bir kadının kirpiği dahi yere düşmesin diye, yaşamak ve yaşatmak için’ sokaklarda olacak

25 Kasım kapsamında günlerdir birçok kentte çeşitli eylem ve etkinlikler gerçekleştiren kadınlar, 25 Kasım’ın finali olan bugün erkek egemen sisteme, AKP’nin kadın düşmanı politikalarına karşı Türkiye’nin dört bir yanında alanları dolduracak. Kasım ayının ilk haftasından itibaren sokaklarda bildiri dağıtan, ev ev dolaşan, panel, seminer, sergi, sokak eylemi, basın açılaması, mor zincir, balon uçurma gibi çok sayıda eylem ve etkinlikle cinsiyetçi politikalara dikkat çeken kadınlar, sanal medyadan da çeşitli kampanyalarla alanlara çağrı yaptı, farkındalık yaratan paylaşımlarda bulundu

Bulundukları her yerde “şiddetsiz, sömürüsüz bir yaşam için mücadelemizi büyütüyoruz” diyen kadınlar, bugün onlarca kentin yanı sıra Diyarbakır’da 18:30’da Meşaleli Yürüyüş yapacak, İstanbul’da ise saat 19:30’da Taksim Tünel’de toplanacak.

Bugüne kadar ilan edilen çağrılara göre kadınlar 56 kent ve ilçede eylem yapacak. Çoğu akşam iş çıkışı saatlerine denk getirildiği için eş zamanlı gerçekleştirilecek eylemlere katılımın yüksek olması bekleniyor.

Mor zincirle yürüyüş

Bugün alanlardan hiç çekilmeyecek olan kadınlar, önceki gün ile dün de birçok eylem ve etkinlik gerçekleştirdi. Bunlardan biri Şırnak’ta Özgür Kadın Hareketi (TJA) ve HDP Şırnak Kadın Meclisi öncülüğünde gerçekleştirildi. İdil’de mor zincir eylemiyle yapılan yürüyüşe Barış Anneleri Meclisi üyeleri, HDP il ve ilçe örgütleri ile çok sayıda kadın katıldı. Mor zincir sırasında katledilen kadınların fotoğrafları ile “Özsavunma suç değil haktır”, “Kadın düşmanı infaz yasası”, “Susmak yok direnişimiz her yerde” dövizleri taşıyan kadınlar yaptıkları açıklamada taciz, tecavüz ve şiddet karşı her şart ve koşulda mücadele edeceklerini söyledi. 

Güçlüyüz, alanlardayız

İzmir’de ise Kadınlar Birlikte Güçlü, basın açıklaması gerçekleştirdi. Dolar ve Euro’nun karşısında değer kaybetmesi ve giderek kötüleşen ekonomik krize, kadına yönelik her türlü şiddete ve sömürüye dikkat çekek kadınlar, "Ekonomi değil, zamlar uçuşta", "Asgari değil insanca yaşam", "Bağır bağır herkes duysun, erkek şiddeti son bulsun", "Kadınlar savaş istemiyor", "Yaşasın örgütlü mücadelemiz" “jin jiyan azadî” sloganları attı. 

Açıklamayı yapan Deniz Uslu, “Gerekirse soğan ekmek yiyeceğiz ama taviz vermeyeceğiz diyenler, saraylarda sefalarını sürerken biz soğan ekmek mi yiyeceğiz? Hala nefes alabilirken yaşadığımız bu ekonomik kriz içerisinde bir de şiddet ile karşı karşıyayız. Her yer suç mahalli, hepsi şiddet faili. Yaşamın olduğu her yerde savaşmaya devam edeceğiz. Erkek şiddetine karşı mücadelemizi ilmek ilmek kampüslerden, okullardan, evlerden örmeye devam edeceğiz. Kadın mücadelesi her yerde, birlikte güçlüyüz, alandayız" dedi. Açıklama alkış ve sloganlarla sona erdi.

Grevdeki işçi kadınlardan etkinlik

İstanbul’da Bakırköy Belediyesi önünde Toplu İş Sözleşmesi (TİS) taleplerinin karşılanması için yaklaşık 1 aydır eylem yapan işçi kadınlar, 25 Kasım kapsamında atölye düzenledi. Atölyeye, Ekmek ve Gül Koordinatörü Sevda Karaca’da katıldı.  

Kadınların ev ve iş hayatında yaşadıkları sorunların tartışıldığı atölyede, sorunların ortak olduğu ve ortak mücadele ile aşılabileceği mesajı verildi. Kadınlar daha sonra grevin yapıldığı alandaki duvara beyaz bir kağıt asarak, buraya taleplerini yazdı. Bazı kadınlar da bu kağıtlara resim yaptı. Atölyenin ardından kadın işçiler, taleplerinin karşılanması için yaptıkları eyleme devam etti. 

Farklı illerde gerçekleştirilen kadınların eylem ve etkinliklerinden bazılarını ise aşağıda yer verdik.

Kuzey ve Doğu Suriye:Yeni Suriye’yi kadınlar inşa edecek

Kuzey ve Doğu Suriye’deki kadın örgütleri 25 Kasım vesilesiyle düzenledikleri etkinliklerde, toplumu asimile etmek isteyen egemen güçlerin önce kadınlara saldırdıklarının altını çizerek, mücadele mesajı verdi. 7 kentte alanlara çıkan kadınlar, işgale, şiddete, hak gasplarına, saldırılara karşı tepki gösterdi.

Heseke’de Dirbêsiyê Şehit Aileleri Meclisi, birçok belde ve köyde 25 Kasım kapsamında etkinlikler düzenledi.

Qamişlo’da Cizre Şehit Aileleri Meclisi öncülüğünde toplanan kadınlar basın açıklaması yaptı. Basın metnini okuyan Evîn El Hac, Efrîn ve Şengal’de IŞİD çetelerinin, kadınlara yönelik yaptığı şiddeti hatırlatarak, Türk devletinin aynı zihniyeti sürdürmeye çalıştığını ifade etti.

Kobane Sirîn’de ise onlarca kişi Hilala Zêrin Hareketi tarafından sahnelenen ‘Altın kafes’ tiyatro gösterimine katıldı.

Tiyatro gösterimi öncesinde konuşan Suriye Gelecek Partisi Kadın Bürosu yöneticilerinden Ehlam Ali, kadın katliamlarının soykırım olduğunu, kadınların buna karşı başkaldırdığını ve çoğulcu bir toplum inşasının kadınlar eliyle olacağını vurguladı.

Konuşmaların ardından çocuk evliliğinin zararlarına dikkat çeken ‘Altın kafes’ oyunu sahnelendi.

Minbic, Şehba ve Zırgan’da ise kadına yönelik şiddetle mücadele konulu seminerler düzenlendi.

Tebqa’da da Zenubiya Kadın Topluluğu üyesi kadınlar, kenti kadına yönelik şiddeti kınayan pankartlarla süsledi.

Diyarbakır final yürüyüşüne hazır

HDP Kadın Meclisi, Diyarbakır’da ağaçlara katledilen kadınların fotoğraflarını asarak kadın katliamlarına dikkat çekti. Mirabel kardeşlerin direniş ruhuyla alanlarda olacaklarını ifade eden HDP’li Hasret Alp,Toplum üzerindeki her tür sömürüyü derinleştiren, İstanbul Sözleşmesi’ni dillendiren herkesi hedef alan bu iktidar karşısında, umutsuzluğa kapılmadan hep birlikte bu yıkıcılığın karşısına dikileceğiz. Kadınların sesini üçüncü yol seçeneğinde duyuracak, yeni ve özgür yaşamı inşa edeceğiz” dedi.

Alp, bugün Diyarbakır’da yapılacak final yürüyüşüne kadınları davet etti.

25 Kasım Kadın Platformu: Taksim Tünel’e çağırıyoruz

25 Kasım Kadın Platformu, bugün Taksim Tünel’de yapılacak olan büyük kadın yürüyüşüne hazır. Platform üyesi Rüya Kurtuluş, tüm kadınları “İsyanımız bitmedi” demek için alanlara çağırdı.

İstanbul’daki tüm kadınlara seslenen Kurtuluş, “25 Kasım’da bütün kadınlar Taksim Tünel’de saat 19.30’da toplanıyoruz. ‘Erkek devlet şiddetine karşı, kazanımlarımıza haklarımıza saldıran erkeklere ve devlete karşı kendi hayatlarımızı savunmak için isyanımız bitmedi, büyüyor’ diyoruz. Hayatlarımız için mücadeleye, bütün kadınları 25 Kasım’da Taksim’e çağırıyoruz” dedi.  

Dersimli kadınlar Seyit Rıza Meydanı’nda olacak

Dersim’deki kadınlar da haftalardır 25 Kasım’a hazırlanıyor. Şiddete, çocuk istismarlarına, baskı ve saldırılara, Gülistan Doku’nun akıbetinin aydınlatılmamasına karşı yapmak istedikleri eylemleri yasaklanan kadın örgütleri, çeşitli açıklamalarla tepki gösterdi.

Dersim Kadın Platformu adına çağrıda bulunan HDP Dersim İl Eşbaşkanı Nurşat Yeşil, “Kadınlar eşitlik ve özgürlük mücadelelerinden asla vazgeçmeyecek. Kadın cinayetlerini durdurmak, tacize ve tecavüze son vermek, güvencesiz, kayıt dışı, köle çalışma düzenine hayır demek ve mücadeleyi büyütmek için alanlarda olmaya devam edeceğiz. Tüm Dersimli kadınları 25 Kasım günü alanlara bekliyoruz” dedi.

Dersim Kadın Platformu’nun çağrısıyla kadınlar, 25 Kasım’da saat 12.30’da Seyit Rıza Meydanı’nda bir araya gelecek.

Serhat'tan seslendiler: Her yerde direniş var

Haftalardır sokaklardan çekilmeyen Kürt kentlerindeki kadınlar 25 Kasım dolayısıyla Hakkari'nin Çukurca ilçesi, Van ve Ağrı'da gerçekleştirdikleri etkinliklerde buluştu. TJA ve HDP Kadın Meclisi’nin çağrılarıyla düzenlenen etkinliklerde, şiddete karşı ortak mücadelenin önemine dikkat çekildi.  

TJA ve HDP Hakkari Kadın Meclisi Hakkari’de HDP Çukurca İlçe Örgütü binası önünde basın açıklaması gerçekleştirdi. Açıklamaya, Barış Anneleri Meclisi üyeleri, HDP il, ilçe eşbaşkanlarının yanı sıra çok sayıda kadın katıldı.

HDP Merkez İlçe Eşbaşkanı Sinem Seven, “Savaşa, şiddete, yoksulluğa karşı kadın özgürlük zamanı şiarıyla tüm kadın yoldaşları selamlıyoruz” dedi. 

Van’da ise Star Kadın Derneği basın açıklaması düzenledi. Açıklamaya, TJA ve HDP Kadın Meclisi de katılarak destek verdi. Ardından Star Kadın Derneği üyeleri, 25 Kasım dolayısıyla hazırladıkları broşürleri semt pazarında dağıttı.  

Ağrı’da da TJA ve HDP Kadın Meclisi, tutsak kadınlara dayanışma kartı gönderdi. HDP Ağrı İl Örgütü binasında bir araya gelen kadınlar son bir yılda bölgede katledilen kadınların resimlerinin yer aldığı sergi düzenledi. 

Ege Bölgesi 25 Kasım programı

25 Kasım için hazırlıklarını tamamlayan kadınların, Ege Bölge kentlerinde yapacakları etkinliklerin programı belli oldu.

İzmir: İzmir Kadın Platformu’nun çağrısıyla Kıbrıs Şehitleri Caddesi’nde saat 19.00’da gece yürüyüşü.

İzmir Kadın Meclisleri ve Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu saat 18.00’de Alsancak İskele önünde bir araya gelecek.

Muğla: Menteşe Kadın Platformu’nun çağrısıyla saat 18.00’da Akyol Parkı’ndan Sınırsızlık Meydanı’na yürüyüş. 

Bodrum: Kadın Dayanışma Derneği, Eşik Platformu, Muğla Kadınlar Birlikte Güçlü, çeşitli siyasi partiden kadınların katılımıyla 17.30’da Tepecik Cami Meydanı’nda yürüyüş.

Denizli: Denizli Kadınlar Birlikte Güçlü’nün çağrısıyla saat 18.00’da Candoğan Parkı’nda basın açıklaması.

Aydın: Aydın Kadın Dayanışma Platformu’nun çağrısıyla Nevzat Biçer Parkı’nda basın açıklaması.

Kuşadası: Kuşadası Kadın Platformu ve Aydın Barosu Kadın Hakları Komisyonu’nun çağrısıyla saat 16.00’da basın açıklaması.

Manisa: Manisa Kadın Platformu’nun çağrısıyla Manolya Meydanı’nda saat 17.30’da basın açıklaması. 

Balıkesir: Körfez Bağımsız Kadın Dayanışmasının çağrısıyla çeşitli saatlerde ilçe merkezlerinde basın açıklamaları.

KADIN SERVİSİ

 


Etiketler : 25 kasım, 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Mücadele Günü, 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Mücadele ve Dayanışma Günü,