Bölgede vaka artıyor Bakan sessiz!

28 Tem 2021

Vaka sayıları 20 bin’e ulaşırken Bakan Koca, vaka sayılarının arttığı iller arasında Kürt illerinin olduğunu açıkladı. Koca, 40’a yakın vaka önergesini yanıtlamak yerine web sayfasına yönlendirdi

Son bir haftada artan vaka sayıları tedirgin edici seviyeye ulaştı. Önceki gün Türkiye’nin günlük koronavirüs tablosuna göre,  19 bin 761 kişinin testi pozitif çıktı, 51 can kaybı yaşandı. Sosyal medya hesabından illerin haftalık vaka sayılarını paylaşan Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, “Vaka sayılarındaki artış ve aşılanma oranları arasında ilişki var. Aşı olup tedbirlere uyun” çağrısında bulunarak, 100 bin nüfusta Kovid-19 vaka görünme oranı en çok artan illeri açıkladı. Koronavirüs vaka görünme oranı en çok artan iller şöyle: Siirt, Diyarbakır, Bitlis, Iğdır ve Giresun yer alıyor.

Şeffaf bilgi verilmemesinin vakaları ve aşı karşıtlığını artırdığı eleştirilerine rağmen Koca’nın sessizliği sürüyor. Sağlık meslek örgütlerinin ve uzmanların, salgının gidişatının daha iyi yorumlanabilmesi için açıklanmasını istediği evde tedavi gören hasta sayıları,  cinsiyete göre dağılımı, illere göre test sayıları ya da hastalardan kaç kişinin aşı olduğu gibi bilgiler hâlâ paylaşılmadı. 

Web’e bakın

Cumhuriyet’in haberine göre Koca, milletvekillerinin farklı illerdeki hastalarla ilgili sorduğu “Kaç kişi evde tedavi görüyor? İl bazında kaç test yapılıyor” gibi sorular içeren 40’a yakın soru önergesine, “Ülkemizdeki her bir bireyi içeren Covid-19 enfeksiyonuyla ilgili mevcut durum, ayrım yapılmaksızın web sayfasından paylaşılmaktadır” yanıtını verdi. Koca’nın, muhalefet milletvekillerine yaptığı gibi AKP’nin ortağı MHP’nin Düzce vekili Ümit Yılmaz’ın mutasyonlarla ilgili verdiği önergeyi de yanıtlamadı.

Şeffaflık!

CHP Ankara vekili Gamze Taşcıer, verilerle birlikte aşı olan kaç kişinin hastalığa yakalandığı gibi bilgilerin paylaşılmasıyla salgının daha kolay yönetileceğini ve aşı karşıtlığının önüne geçileceğini belirtti. “En baştan beri sorunumuz, sürecin şeffaf yönetilmemesi” diyen Taşcıer, “Bilim insanları elde veri olacak ki ona göre çözüm üretebilsin. Varyantlar, yaş aralığı, cinsiyet, bölge, kronik rahatsızlığın olup olmaması gibi durumların açıklanması, salgına çözüm üretilmesini de sağlar” ifadelerini kullandı.

CHP’li Ömer Fethi Gürer de Koca’nın yanıtlaması istemiyle Meclis’e verdiği soru önergesinde, “İki doz aşısı tamamlanmasına rağmen virüs nedeniyle hasta olan kişi sayısı kaçtır?” sorusunu yöneltti. Kürt illeri? 

HDP Sözcüsü Mardin Milletvekili Ebru Günay’ın, Sağlık Bakanlığı’nın yanıtlaması istemiyle Meclis’e verdiği soru önergesinde yer alan “Kürt illerindeki aşı düşüklüğü bilinçli bir siyasi tercih midir?” sorusu, “kaba ve yaralayıcı” olduğu gerekçesiyle önerge iade edildi. Sağlık Bakanlığı tarafından koronavirüs (kovid-19) tedavisinde kullanılan Sinovac aşısının 18 Haziran tarihli “B18880035A” serisi Mardin’de toplatılmıştı. Konuya ilişkin haberler üzerine Günay, Bakan Koca’nın cevaplaması istemi ile Meclis’e soru önergesi vermişti.

HABER MERKEZİ 


Etiketler : koronavirüs,