BM'ye Roma Anlaşması hatırlatması: Sorumluluklarınızı yerine getirin

11 Haz 2020

Kuzey ve Doğu Suriye’deki insan hakları örgütleri, Efrîn, Serêkaniyê ve Girê Spî’de işlenen suçlar için uluslararası kurumlara çağrı yaptı

Kuzey ve Doğu Suriye’deki insan hakları örgütleri, Türkiye ve bağlı guruplarının denetimindeki kentlerde işlenen suçlara dair açıklama yaptı.
Kobanê’deki İnsan Hakları Örgütü binası önünde yapılan açıklamada, Birleşmiş Milletlere (BM) söz konusu suçlara karşı "sorumluluğunu yerine getir" çağrısı yapıldı.

Fırat Bölgesi İnsan Hakları Örgütü yöneticilerinden Nesrîn Elî, BM Genel Sekreteri Antonio Guterres, Suriye Özel Araştırma Komitesi Başkanı Paolo Pinero ve BM Yürütme Komite üyesi Fumzili Malampo Nguca’ya çağrıda bulunarak, Kuzey ve Doğu Suriye’de insanlık suçları işlediğini ve bölgenin demografik yapısının değiştirildiğini ifade etti.

Nesrîn Elî, şöyle devam etti: “Türk devleti Kuzey ve Doğu Suriye’de Roma Anlaşmasının 5, 6, 7 ve 8’inci maddelerini ihlal ediyor. Uluslararası savcıların Roma Antlaşmasının 15’inci maddesi çerçevesinde soruşturma açması gerekir. Yine savcılar BM’nin 1977’de imzalanan Cenevre anlaşması çerçevesinde 1-89 maddenin gereğini yerine getirmeleri lazım. 1949’daki dördüncü Cenevre anlaşmasının 147. maddesi de bu duruma işaret ediyor. Uluslararası hukuk Efrîn, Serêkaniyê ve Girê Spî’de işlenen suçların hesabını sormalıdır."

Açıklamada yer alan örgütler şöyle: Suriye Kadın Hakları Savunma ve Araştırma Merkezi, Cizre Bölgesi Toplumsal Adalet Meclisi, Kuzey ve Doğu Suriye Toplumsal Adalet Kadın Meclisi, Cizre Bölgesi Avukatlar Birliği, Cizre Bölgesi İnsan Hakları Örgütü ve Efrîn İnsan Hakları Örgütü.

Kaynak: ANHA


Etiketler : Kuzey ve Doğu Suriye, Efrin,