BM'den Gine'de darbe yapanlara çağrı: Halk karar versin

14 Eyl 2021

BM temsilcisi Gine'de darbeyle devrilen cumhurbaşkanıyla ve cunta şefiyle görüştü 

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Batı Afrika ve Sahel (UNOWAS) Özel Temsilcisi Mahamat Saleh Annadif, Gine'de darbe sonrası geçiş sürecinin süresine halkın karar vermesi gerektiğini söyledi.

Başkent Konakri'de bulunan Annadif, Gine'de 5 Eylül 2021'deki darbenin ardından oluşturulacak geçiş sürecine ilişkin basına açıklamalarda bulundu.

BM'nin geçiş sürecinin süresi konusunda herhangi bir şartı olmadığının altını çizen Annadif, buna Ginelilerin kendisinin karar vermesi gerektiğini kaydetti.

Alpha Conde ile görüşme

UNOWAS Özel Temsilcisi Mahamat Saleh Annadif, darbeden bu yana asker tarafından alıkonulan Cumhurbaşkanı Alpha Conde ile de görüştüğünü ve Conde'nin durumunun iyi olduğunu belirtti.

Darbenin arkasındaki isim ve askeri cunta Ulusal Birlik ve Kalkınma Komitesi (CNRD) lideri Mamady Doumbouya ile de bir araya gelen Annadif, görüşmenin içeriğine ilişkin detay vermedi.

Annadif, Conde'nin rakibi, muhalefetteki Gine Demokratik Güçleri Birliğinin (UFDG) lideri Cellou Dalein Diallo ile de bir görüşme gerçekleştirdi.

Mali, Çad ve Gine...

Temsilci Mahamat Saleh Annadif, Mali, Çad ve Gine'de art arda yapılan darbelerin endişe verici olduğuna dikkat çekerek, darbelerin bu kadar artmasının nedeninin, tüm Afrikalı liderler ve ortakları tarafından sorgulanması gerektiğine de vurgu yaptı.

Birkaç günlük görüşme turu

Ulusal Birlik ve Kalkınma Komitesi lideri Doumbouya, bu hafta geçiş hükümeti kurmak için sırasıyla siyasi parti liderleri, din adamları, sivil toplum örgütleri, yabancı diplomatik misyon temsilcileri, madencilik şirketi yetkilileri, işveren örgütleri, banka ve sendika temsilcileriyle bir araya gelecek. Görüşmelerin birkaç gün sürmesi bekleniyor. Devrik Cumhurbaşkanı Conde'nin partisi Gine Halkı Birliği (RPG) de görüşmelere davetli.

KONAKRİ

 


Etiketler : Mamady Doumbouya, Alpha Conde, Gine, Mahamat Saleh Annadif,