Biden henüz randevu vermemiş: Takvimde bir miktar boş yer varmış!

26 Eki 2021

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan aylardır randevu beklerken, Beyaz Saray Sözcüsü Jen Psaki, ABD Başkanı Joseph (Joe) Biden'ın görüşme ihtimali olduğunu söyledi

Beyaz Saray Sözcüsü Jen Psaki, Avrupa'da düzenlenecek bir dizi zirve sırasında ABD Başkanı Biden'ın AKP'li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'a randevu verip vermeyeceği sorusunu yanıtladı.

Beyaz Saray Sözcüsü Jen Psaki, Biden'ın zirvelere katılacağı İtalya ve İskoçya ziyaretlerinin takviminde "bir miktar boş yer" olduğunu kaydetti. Jen Psaki, "İlave ikili görüşmelere son halini vermek için üzerinde çalıştığımız programla ilgili aldığım notlara göre yerimiz var. Programa başka ikili görüşmeler için son şeklini vermek üzere çalışıyoruz" dedi.'10 büyükelçi' krizi de soruldu

Beyaz Saray Sözcüsü Jen Psaki’ye, ABD’nin Viyana Sözleşmesi’ne atıfta bulunduğu son açıklamasının, Osman Kavala'nın gözaltında kalmaya devam etmesinin demokrasi ve hukukun üstünlüğüne saygıya gölge düşürdüğü yönündeki 18 Ekim tarihli açıklamasından bir geri adım olarak görülüp görülmemesi gerektiği soruldu.

VOA'nın haberine göre Jen Psaki şunları söyledi: “Bu şekilde değerlendirilmemeli. Türkiye dahil tüm dünyada gazeteciler ve aktivistlerin gözaltına alınması konusunda konuşmaya devam edeceğiz. Bu konuda olduğu gibi endişe duyduğumuz konuları hem özel olarak hem de kamuoyu önünde gündeme getiriyoruz. Türkiye ortak çıkarları ilgilendiren konularda birlikte çalışmaya devam edeceğimiz bir ülke ve NATO müttefiki.” ,Jake Sullivan'ın açıklaması

Ulusal Güvenlik Danışmanı Jake Sullivan da 26 Ekim salı günkü basın toplantısında, ABD Başkanı Biden’ın G-20 zirvesinde İran, tedarik zinciri ve enerji fiyatlarına odaklanacağını söyledi. Sullivan, Biden’ın zirveye katılmak üzere Perşembe günü ABD’den ayrılacağını açıkladı.

Sullivan, ABD ve Avrupa’nın aynı görüş çizgisinde olduğunu belirterek Çin Devlet Başkanı Xi Jinping ve Rusya Cumhurbaşkanı Vladimir Putin’in zirveye katılmayacağına dikkat çekti.

Biden’ın, dünyanın en büyük ekonomilerine sahip ülkelerin liderlerini biraraya getirecek G-20 zirvesi kapsamındaki temasları öncesinde Cuma günü Vatikan’da Katolik dünyasının ruhani lideri Papa Francis ile görüşmesi bekleniyor.

Beklenen zirvelerErdoğan son dönemde sık sık 30-31 Ekim 2021'de İtalya'nın başkenti Roma'da gerçekleşmesi planlanan G20 Roma zirvesine atıf yaparak Biden ile görüşebileceğini kaydediyordu.

31 Ekim-12 Kasım'da da İskoçya'nın Glasgow kentinde Birleşmiş Milletler (BM) İklim Değişikliği Çerçeve Sözleşmesi 26. Taraflar Konferansı (COP26) düzenlenecek.

Bu zirveler öncesi 10 büyükelçi için "persona non grata-istenmeyen kişi" krizi çıkmıştı.

Geçen hafta Erdoğan, "Osman Kavala'nın AİHM kararı uyarınca serbest bırakılması" için ortak açıklama yapan 10 ülkenin büyükelçileriyle ilgili 'istenmeyen kişi ilan edilmeleri ve sınırdışı edilmeleri talimatı verdiği' açıklaması yapmıştı. 

25 Ekim gecesi ABD Büyükelçiliği ve Dışişleri Bakanlığı'ndan gelen "Viyana Sözleşmesi'nin 41. maddesine uyuyoruz" açıklamaları yapmış, AKP-MHP geri adım atmıştı. Durumun aleyhine döneceğini anlayan AKP-MHP, 25 Ekim'deki kabine toplantısı sonrası elçileri sınır dışı etmekten vazgeçmişti.

WASHINGTON 


Etiketler : Beyaz Saray Sözcüsü Jen Psaki, ABD başkanı Joseph Biden,