Beykoz Çayırı da AKP-MHP'nin rant sevdasına kurban gidecek

17 Eyl 2021

İstanbul'da tarihi Beykoz Çayırı, İBB Meclisi'nde AKP ve MHP'nin oylarıyla 'millet bahçesine' çevrildi

İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Meclisi’nde tarihi Beykoz Çayırı olarak bilinen yeşil alan AKP’li ve MHP’li Meclis üyelerinin oylarıyla “Millet Bahçesi”ne çevrildi. Buna göre Millet Bahçesine dönüştürülen alana artık cami, mescit, büfe, geleneksel ürün satış yerleri ve idari tesisler yapılabilecek. 

Cumhuriyet Gazetesi'nden Hazal Ocak'ın haberine göre; dün gerçekleşen eylül ayı oturumunda Beykoz Ortaçeşme Mahallesi’nde yer alan ve Beykoz Çayırı olarak bilinen alanın Millet Bahçesi’ne dönüştürülmesine ilişkin teklif geldi. 96 bin metrekarelik alanın “ülkenin prestijine katkı sağlayacak simgesel yeşil alanlar olarak da tanımlanacağından bahisle” ‘Millet Bahçesi ve Yol’ alanına alınması istendi. Buna göre ‘Millet Bahçesi’ne dönüştürülen alanda cami, mescit, büfe, geleneksel ürün satış yerleri, idari tesisler yapılabileceği kaydedildi. 

Yapılaşmaya neden olacak

Teklifin görüşüldüğü sırada söz alan İBB ve Beykoz Belediyesi’nin CHP’li meclis Üyesi Cemal Sataloğlu “Yüzyılı aşan süredir, Beykoz Çayırı olarak bilinen alan, millet bahçesine dönüştürülmek isteniyor. Değişiklik ile yoğunluğu yüzde 2’den yüzde 5’e, yüksekliğin ise 4.50’den 6.50’ye çıkartılması planlanıyor. Bu, yapılaşmaya neden olacaktır” dedi. 

AKP'liler savundu

AKP’li meclis üyesi Sadullah Kabahasanoğlu da çayırın tarihi dokusunun korunacağını, yapılaşma olmayacağını, çevresinde ve yürüyüş yollarında düzenleme yapılacağını belirtti. Beykoz Belediye Başkanı Murat Aydın, Millet Bahçesi projesiyle çayır alanını genişleteceklerini söyledi. 

'Doğayı nasıl koruyacaksınız?'

CHP Grup Sözcüsü Tarık Balyalı da teklife tepki göstererek doğa harikası Salda Gölü’nün Millet Bahçesi yapıldıktan sonraki halini anımsatarak “Beykoz Çayırı’na plan notlarına göre idari tesis, zemin altı otopark yapılabilecek. Bunları yapıp doğal yapısını nasıl koruyacaksınız?” diye sordu. 

Teklif CHP’li ve İYİ Partili meclis üyelerinin ‘ret’ oyuna karşın AKP’li ve MHP’li meclis üyelerinin oylarıyla kabul edildi.

İSTANBUL

 


Etiketler : tarihi Beykoz Çayırı,