Basın davalarında sıradan bir hafta

11 Eki 2021

Hüseyin Aykol 

Bu hafta ülkenin dört bir yanındaki mahkemelerde, pek çok davanın duruşması yapılacak. Bu duruşmalardan önemli bir bölümü de gazetecilere ait. Halkın haber alma hakkını karşılamaya çalışan gazetecilerin dava sayısı her geçen gün artarken, gazeteciler sadece kendi yaptıkları haberler yüzünden yargılanmıyor, bir de çeşitli vesilelerle açılmış toplu davalara dahil ediliyorlar. 

Bu yüzden bu hafta içinde görülecek 12 basın davasında aslında 72 kişi birden yargılanacak. Davaların duruşmaları İstanbul, Ankara, Batman, Diyarbakır, Mardin ve Van’da yapılacak. Gazeteciler mesailerinin kayda değer bir bölümünü yargılandıkları mahkemelerin salonlarında geçirirken, yargılama sonuçlandığında çok ciddi hapis cezalarıyla mahkûm olabiliyorlar. Bu haftaki basın davaları şöyle: 

Hatice Şahin Davası: Diyarbakır’daki 9 Ekim 2018’de yapılan operasyonda gözaltına alınıp serbest bırakılan Yeni Yaşam gazetesi muhabiri Hatice Şahin hakkında; gazeteci olan meslektaşları ve haber kaynaklarıyla yaptığı telefon görüşmeleri, gizli tanık ifadeleri, Diyarbakır-İstanbul uçak biletleri ve Demokratik Toplum Kongresi (DTK) faaliyetlerine katıldığı gerekçesiyle “örgüt üyesi olmak” iddiasıyla açılan dava, 11 Ekim Pazartesi günü, Diyarbakır 9. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülecek.

Hayri Demir Davası: Gazeteci Hayri Demir hakkında Suriye’nin kuzeyinde yaptığı gazetecilik faaliyeti gerekçe gösterilerek “terör örgütüne üyelik” ve “terör örgütü propagandası” suçlamasıyla açılan dava, 12 Ekim Salı günü, Ankara 15. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülecek. 

Onur Kocamaz Davası: Halk müziği sanatçısı Onur Kocamaz’a, 2019’da yaptığı bir sosyal medya paylaşımı gerekçe gösterilerek “halkı kin ve düşmanlığa alenen tahrik” suçlamasıyla açılan dava, 12 Ekim Salı günü, Ankara 35. Asliye Ceza Mahkemesi’nde görülecek.

Rojda Oğuz Davası: Gazeteci Rojda Oğuz’un “örgüt üyeliği” ve “örgüt propagandası” iddiasıyla yargılandığı dava, 12 Ekim Salı günü, Van 4. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülecek. 

İsminaz Temel ve Havva Cuştan Davası: Etkin Haber Ajansı (ETHA) muhabirleri İsminaz Temel ve Havva Cuştan, Ezilenlerin Hukuk Bürosu (EHB) avukatları Sezin Uçar ile Özlem Gümüştaş ile Ezilenlerin Sosyalist Partisi (ESP) üyelerinin de aralarında bulunduğu 23 kişinin “silahlı terör örgütüne üyelik” ve “örgüt propagandası” suçlamalarıyla yargılandığı dava, 12 Ekim Salı günü, İstanbul 27. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülecek.

Roza Metina Davası: Demokratik Toplum Kongresi’nde faaliyet yürüttüğü, Kürt Yazarlar Derneği üyesi olduğu ve evinde yasaklı yayınlar bulunduğu gerekçesiyle “örgüt üyeliği” ile suçlanan gazeteci Roza Metina’nın yargılandığı dava, 12 Ekim Salı günü, Diyarbakır 5. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülecek. 

Ruşen Takva Davası: Takip ettiği Demokratik Bölgeler Partisi’nin 8 Ocak’ta düzenlediği basın açıklaması nedeniyle yargılandığı dava, 12 Ekim Salı günü, Van 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülecek. 

Ahmet Kanbal Davası: Mardin, Diyarbakır ve Van Büyükşehir Belediyeleri’ne kayyım atanmasının ardından 20 Ağustos 2019’da Mardin’de düzenlenen protestoda gözaltına alınan gazeteciler Ahmet Kanbal, Mehmet Şah Oruç, Rojda Aydın, Nurcan Yalçın ve Halime Parlak ile birlikte 8 kişinin “2911 sayılı Kanun’a muhalefet” suçlamasıyla yargılandığı dava, 13 Ekim Çarşamba günü, Mardin 1. Asliye Ceza Mahkemesi’nde görülecek. 

Derya Okatan Davası: Gazeteci Derya Okatan hakkında 2018 yılında o dönem Sorumlu Yazı İşleri Müdürü olduğu Etkin Haber Ajansı’nın (ETHA) sosyal medya hesaplarından paylaşılan Afrin operasyonu haberleri gerekçe gösterilerek “örgüt propagandası” iddiasıyla açılan dava, 13 Ekim Çarşamba günü, Ankara 4. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülecek.

Mehmet Şahin Davası: Kürtçe Xwebun gazetesi yazarı Mehmet Şahin hakkında DTK’de yürüttüğü faaliyetler gerekçe gösterilerek “örgüt kurmak ve yönetmek” iddiasıyla açılan dava, 14 Ekim Perşembe günü, Diyarbakır 5. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülecek.

Sonya Bayık Davası: Hasankeyf’i su altında bırakan Ilısu Barajı’nın su tutma işlemlerinin durdurulması talebiyle Halkların Demokratik Partisi (HDP) Gençlik Meclisi üyelerinin 12 Haziran 2019’da yapmak istediği basın açıklaması sırasında gözaltına alınan Jiyan Haber Yazıişleri Müdürü Sonya Bayık’a ve 31 kişiye “2911 sayılı toplantı ve gösteri kanununa muhalefet” suçlamasıyla açılan dava, 14 Ekim Perşembe günü, Batman 1. Asliye Ceza Mahkemesi’nde görülecek.

Mehmet Aslan Davası: Mehmet Aslan’ın yaptığı haberler ve haber kaynaklarıyla yaptığı görüşmeler nedeniyle “örgüt üyeliği” ve “kitleleri galeyana getirici/kışkırtıcı haber yapma” suçlamasıyla yargılandığı dava, 14 Ekim Perşembe günü, İstanbul 24. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülecek.

 

Hüseyin Aykol

Hüseyin Aykol


Etiketler : Hüseyin Aykol,