Başbakan yeni sayfa için Barcelona'da konuştu: Katalanlar hapisten çıkıyor

21 Haz 2021

Katalonya özerk bölgesinin bağımsızlığı için referandum yapınca hapse atılan Katalan siyasetçiler özgürlüğüne kavuşuyor 

İspanya Başbakanı Pedro Sanchez, kabinenin, Katalonya için 2017'de açılan bağımsızlık süreçlerindeki rolleri nedeniyle hapsedilen 9 Katalan politikacı ve aktivistin "af" çıkaracağını söyledi.

Sanchez bu duyuruyu Katalonya'nın başkenti Barcelona'da, birkaç yüz sivil toplum temsilcisinin önünde kuzeydoğu bölgesinin geleceğine ilişkin yol haritasından bahsederken yaptı. Kabinenin "af" kararını salı günü onaylaması bekleniyor.

12 bağımsızlık taraftarı Katalan lider, ayaklanma gibi suçlamalarla mahkum edilmiş, 9'u yasadışı ilan edilmiş olan bağımsızlık referandum sonuçlarının geçerli olduğu konusunda beyanatlar verip birkaç gün sonra bağımsızlık ilan etmekten ötürü ağır hapis cezalarına çarptırılmışlardı.

Euronews2in haberine göre Sanchez, "Yeniden birleşim: tüm İspanya'nın geleceği için bir proje" başlıklı sunumunda, "Bu eylemle, fiziki olarak dokuz kişiyi hapisten çıkarıyoruz, ancak sembolik olarak milyonlarca insanı bir arada yaşama katıyoruz" Anlaşabilmek uğruna yapacağız ve bunu gönülden isteyerek yapacağız” dedi.

Yüzde 91.9 Evet

İspanya yönetimi karşı çıksa da Katalonya özerk yönetimi, 2017 Katalonya bağımsızlık referandumu gerçekleştirdi. 1 Ekim 2017'de düzenlenen ve Katalan bağımsızlığının oylandığı referandumda yüzde yüzde 91,9 "evet" çıkmıştı. Katalan Parlamentosu 27 Ekim Cuma günü “Bağımsız Katalonya Cumhuriyeti”ni ilan etmişti. Madrid yönetimi ise yine polisiye şiddete ve yargı cenderesine başvurmuştu.

BARCELONA 


Etiketler : Katalonya, Hapisteki Katalan siyesiler, İspanya Başbakanı Pedro Sanchez,