Başbakan Ariel Henry dilekçeye girince savcıyı görevden aldı

15 Eyl 2021

Haiti Devlet Başkanı Jovenel Moise'in evi basılarak öldürülmesi sonrası çıkan kriz görevden almalarla sürüyor

 

Haiti Devlet Başkanı Jovenel Moise'in suikastıyla ilgili olarak Başbakan Ariel Henry'ye karşı hakime suçlama dilekçesi sunan savcı, başbakan tarafından görevden alındı.

Başbakan Ariel Henry'ye karşı dava dilekçesi sunan Port-au-Prince savcısı Bed-Ford Claude'un resmi görevden alınma kararının dilekçeyi sunmasından önce mi yoksa sonra mı olduğu netlik kazanmadı.

Claude dava dilekçesinde Başbakan Henry'nin suikastın kilit şüphelilerinden biriyle cinayet sonrasında iki kez telefonda görüşme sebebini açıklamasını istemiş; dava hakiminden Henry'yi devlet başkanını öldürmekle suçlanmasını ve ülkeyi terketmesinin engellenmesini talep etmişti.

AP'nin eline geçen bir mektupta savcının tanımlaması yapılmayan "ciddi bir idari hata"dan dolayı görevden alındığı ve kararın mektubun teslim alındığı anda derhal yürürlüğe girdiği belirtildi.

Güç mücadelesi

Haiti'deki Adalet ve Demokrasi Enstitüsü danışmanlarından Brian Concannon dava sürecinin hakimin gözetiminde olduğuna vurgu yaparak yeni savcı ile fazla birşeyin değişmeyeceğini savundu ve "bunların çoğu tiyatro" değerlendirmesinde bulundu.

Virginia Üniversitesi'nden Haiti uzmanı Robert Fatton ise yaşananların Henry ve öldürülen başkan Moise'nin destekçileri arasındaki güç mücadelesini gözler önüne serdiği görüşünde. Faton bu mücadelenin sonunda kimin kazanacağının bilinmediğine dikkat çekerek uluslararası toplumun da olanlarla ilgili duruşunun net olmadığını belirtti.

Claude'un yerine Frantz Louis Juste atandı. Frantz Louis Juste 2020'de başkent Port-au-Prince'te bir yetimhanede onlarca çocuğun ölümüne yol açan yangınla ilgili bir davada görev almıştı.

PORT-AU PRİNCE 


Etiketler : Jovenel Moise, Ariel Henry,