'Barışın yolu Öcalan’ın özgürlüğünden geçer'

07 Nis 2021

PKK Lideri Öcalan’a yönelik tecride ilişkin konuşan Polonyalı düşünür ve yazar Tomasz Konicz, 'Barışın yolu Öcalan’ın özgürlüğünden geçer' dedi

PKK Lideri Abdullah Öcalan üzerindeki ağırlaştırılmış tecride karşı başta cezaevlerinde başlatılan açlık grevleri olmak üzere, birçok yerde eylemler sürüyor. Kürtler yaşadıkları her yerde eylemlerini sürdürürken dünyaca tanınmış isimlerden de tecride tepkiler geliyor. Telepolis, Neues Deutschland ve Konkret gibi Almanca muhalif basında yazı/analizleri yayınlanan Polonyalı yazar ve düşünür Tomasz Konicz, Öcalan’a yönelik tecrit ve batılı ülkelerin sessizliğine ilişkin Fırat Haber Ajansı’na konuştu. Konicz, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM)’nin kararları ve İşkenceyi Önleme Komitesi (CPT)’nin rapor ile uyarılarına rağmen Avrupa, özellikle de Almanya’nın İmralı’daki insanlık dışı uygulamalara sessiz kalmasının nedenini “güç ve jeopolitik çıkarlara” bağlıyor. Polonyalı düşünüre göre İmralı’daki tecride sessiz kalınmasının bir başka nedenini de Türk devletinin Almanya için bölgede köprü rolü oynayan bir müttefik olması ve Türkiye’nin de Alman sermayesi için önde gelen bir yatırım ülkesi olması. Berlin yönetimi için Türkiye’nin aynı zamanda mültecilerin Avrupa’ya geçişini engelleyen bir “kapıcı” anlamına da geldiğini belirten Konicz, şöyle dedi: “Tüm bu güç hesaplarından dolayı demokrasi ve insan hakları normları hiçe sayılıyor. İnsan hakları konusunda Federal Alman Hükümeti’nin çifte standart yaklaşımı, Kürt sorununa bariz şekilde görülüyor. Abdullah Öcalan konusunda içine girilen sessizlik, Kürt sorununa yaklaşımın ifadesi oluyor.”

'Köklü değişikliğe yol açar'

Dünyadaki insan hakları deyince Alman devletinin sadece Rusya ve Çin’i gördüğüne dikkat çeken Konicz “Rusya ve Çin’e karşı hızlıca insan hakları kartını devreye koyan Berlin yönetimi mevzu Abdullah Öcalan, Suriye’nin kuzey bölgelerine yönelik işgal veya Türkiye’deki ağır insan hakları ihlali olduğunda ağır bir sessizliğe giriyor” diye konuştu. Genel olarak Öcalan’a özgürlük talep edilmesinin Kürt sorununun barışçıl yollarla çözülmesini ifade ettiğini belirten Konicz, “Erdoğan rejimi, Abdullah Öcalan’ın özgürlüğü ile Türkiye’de köklü bir değişikliklere yol açacak bir çözümü bu yüzden engelliyor, çünkü bu böyle bir süreç Erdoğan iktidarının sonunu da getirecek. Bundan dolayı Kürdistan’a barışın gelmesi ve Abdullah Öcalan’ın özgür olması silahlı yöntemlere son verilmesinin başlangıcı olarak görüyorum” dedi.

 

HABER MERKEZİ


Etiketler : Tomasz Konicz, PKK Lideri Abdullah Öcalan,