Barışçıl aktivizmin vicdanı, John Lewis kansere yenildi

18 Tem 2020

ABD'de sivil haklar hareketinin öncülerinden ABD Temsilciler Meclisi üyesi John Lewis 80 yaşında yaşama veda etti

Uzun biz süredir pankreas kanseri ile mücadele eden Lewis, Martin Luther King Jr.’ın liderlerinden olduğu olduğu 'Büyük Altılı'dan biriydi. ABD’de toplumsal eşitsizlik ve ırkçılık karşıtı sivil haklar hareketinin simge isimlerinden ABD Temsilciler Meclisi üyesi John Lewis, 80 yaşında hayatını kaybetti. Lewis, geçen yıl aralık ayında pankreas kanseri olduğunu duyurmuştu.

'Amerika’da eşitlik ve adalet mücadelesinin savunucusuydu'

Lewis’in ailesinden gelen açıklamada şu ifadelere yer verildi: “ABD Temsilciler Meclisi üyesi John Lewis’in öldüğünü tesellisi mümkün olmayan bir keder ile açıklıyoruz. O, ABD Kongresi’nin vicdanı, Amerikan tarihinin simgesi olarak onurlandırıldı ve saygı duyuldu ancak biz onu sevgi dolu bir baba ve bir kardeş olarak anıyoruz. Tüm yaşamını barışçıl aktivizme adadı ve Amerika’da eşitlik ve adalet mücadelesinin savunucusu oldu.”

ABD’de 1960’larda sivil hakları hareketinin öncülerinden biri olan Lewis, tüm dünyadaki eşitlik arayışının sembolü Martin Luther King Jr.’ın ‘Bir Hayalim Var’ (I Have a Dream) konuşmasını yaptığı Washington yürüyüşünün düzenlenmesine de yardımcı olmuş, o dönem 23 yaşında olan Lewis unutulmayacak bir konuşma yapmıştı: “Aklımız, ruhumuz, ve kalbimiz tüm insanlar için özgürlük ve adalet sağlanana kadar rahat etmeyecek.”

Büyük Altılı'nın yaşayan son ismiydi

Martin Luther King Jr.’ın lideri olduğu ‘Büyük Altılı’ diye bilinen sivil haklar aktivistlerinin son hayatta kalan üyesi olan Lewis, ‘Kanlı Pazar’ olarak anılan 1965 yılında siyahların oy kullanma hakkı için yaptığı Selma-Montgomery yürüyüşünü organize etmişti. Lewis, birçok göstericiyle beraber polis şiddetine maruz kalmıştı. Polis, göstericilere at ve coplarla saldırmış, biber gazı kullanmıştı.

1987 yılında kongre üyesi olarak seçilen ve ölümüne kadar görevini yerine getiren Lewis, geçen yıl aralık ayında dördüncü aşama pankreas kanseri tedavisi gördüğünü açıklamıştı. Lewis, “Neredeyse tüm hayatım boyunca özgürlük, eşitlik, temel insan hakları için mücadele ettim. Asla şu anki gibi bir savaşla karşı karşıya gelmemiştim” ifadelerini kullanmıştı.

 Büyük Altılı üzerine;

Büyük Altılı" İş ve Özgürlük İçin Washington'a Yürüyüş isimli etkinliğin düzenlenmesinde etkili olan yurttaş hakları örgütlerinin liderleri arasındaydı. Büyük Altılıyı oluşturan diğer örgütler ve kişiler şunlardı: Ray Wilkins, NAACP; Whitney Young Jr., Urban League; Philip Randalph, Brotherhood of Sleeping Car Porters; John Lewis, SCNC; James Farmer, Congress of Racial Equality(CORE).

Martin Luther King'in o meşhur konuşması "Bir Hayalim Var" link: https://www.youtube.com/watch?v=sWPHVqyA1yU


Etiketler : eşit haklar, john lewis, martin luther king,