Aydın'da bir günlük oturma eylemi

01 Ağu 2021

HDP Aydın İl Örgütü, Meram'daki ırkçı katliamı 24 saatlik oturma eylemiyle protesto ediyor

HDP Aydın İl Örgütü, Konya Meram’da yaşanan ırkçı katliamı protesto etmek için Kent Meydanı'nda oturma eylemi yapmak istedi. 

Güvenlik gerekçesiyle polisler oturma eylemine izin vermedi. Bunun üzerine HDP'liler il binasına geçerek, burada yaptığı açıklamayla katliamı kınadı. Açıklamanın yapıldığı odaya "Ortak yaşam için ırkçılığa geçit yok" pankartı asıldı.Kent Meydanı'nda oturma eylemlerine izin verilmemesine tepki gösteren HDP Aydın İl Eşbaşkanı Aysel Batyar Önsel, Konya katliamının, göz göre göre planlandığını söyledi. 

Önsel, katliamı önlemeyen tüm kurumların ortak olduğunu belirterek, "İktidarının devamı için halkları katledenler hesap verecek. Bugün gelinen noktada iktidara rıza göstermeyen herkes hedef halindedir, tehdit altındadır" dedi.

Faşizme karşı hep birlikte mücadelenin elzem olduğunu ifade eden Önsel şunları söyledi: "Aksi takdirde ülke yaşanmaz bir hale getirildiğinde telafisi mümkün olmayan ve geri dönülmez bir yola girilmiş olacaktır. Bu katliamlara karşı birlikte güçlü bir tutum alalım, ırkçılığa ve faşizme karşı mücadele edelim, birlikte yaşanacak demokratik bir ülke yaratalım." 

Açıklamanın ardından HDP il binasında 24 saat boyunca oturma eylemi başlatıldı.

AYDIN 


Etiketler : Aydın, Meram Katliamı,