Aydeniz: Mücadelenin faşizmi yeneceği açık

22 Tem 2021

DBP Eşbaşkanı Saliha Aydeniz gerçekleştirdikleri halk buluşmalarını değerlendirdi: Temel sorun tecrit

DTK, TJA, DBP, ve HDP’den oluşan heyet, tecride ve açlık grevlerine dikkat çekmek amacıyla birçok kentte gerçekleştirdiği ziyaretleri tamamladı. 

DBP Eşbaşkanı Saliha Aydeniz gerçekleştirdikleri ziyarete ilişkin değerlendirmelerde bulundu. JINNEWS’ten Sema Çağlak’a konuşan Aydeniz, PKK Lideri Abdullah Öcalan’ın tutulduğu İmralı Adası’nda tecrit altında olduğunun altını çizerek, tecridin tüm halklara dayatıldığını kaydetti. Aydeniz, “Bugün hem Türkiye halkı hem de Ortadoğu halkları, Türk devletinin zulmü altındadır. Bu süreçte olan her şey tecritle ilgilidir. DBP, DTK, HDP ve TJA’dan oluşan heyet olarak bölgede ve Türkiye kentlerinde programlar ve toplantılar gerçekleştirdik. Tüm tartışmalarımızın en önemli başlığını günümüzde dayatılan tecrit politikaları oluşturdu” dedi.Aydeniz, programa dair şunları söyledi: “Çalışmalarımızı ev ev sürdürdük. Baskıcı politikalara rağmen Kürt halkının özgürlük arzusunda kararlı olduğunu, diline kültürüne sahip çıktığını gördük. Yaptığımız ziyarette iktidarın çözümsüzlükte ısrar ettiğini ve krizi, kaosu derinleştirdiğini ilettik. Buluşmalarımızın, toplantılarımızın verimli geçtiğini söylemek isterim. Halkımız çok faydalı görüşlerde, önerilerde bulundu. Halkın en başat sorununun PKK Lideri Abdullah Öcalan üzerindeki tecrit politikaları olduğunu söyleyebilirim. Mücadeleyi büyütmenin yolu mutlaka halk ile buluşmalardan geçer. Bu nedenle halkımızı dinlemeye, sorunlara karşı çözümü birlikte konuşmaya devam edeceğiz. Mücadelenin faşizmi yeneceği açıktır. Buluşmalarda verilen mesajda da belirtildiği gibi tecrit ancak Abdullah Öcalan’ın özgürlüğüyle kırılacaktır.” 

Oluç: Çözümün anahtarı İmralı’dadır

HDP Grup Başkanvekili Saruhan Oluç, MA’dan Berivan Altan’a konuştu. Son zamanlarda tartışılan yeni “çözüm süreci” söylemlerine ilişkin Oluç, “Esas muhataplarıyla meseleyi tartışmak değil de muhatap olmayan birtakım odakları suni bir biçimde yaratma konusu geçmiş yıllarda da gündeme geldi. Gerçekçi bir şey değildir. Gerçekten demokratik bir çözüm isteniyorsa, muhatapları bellidir. O muhataplarla konuşarak, müzakere ederek, bu adımların atılması gerekir. Halk tarafından kabul görmeyen, halkın herhangi bir desteğini almayan kişilerin ya da kurumların muhatap gibi gösterilmesiyle çözüm yaratılamaz. Varsa böyle anlayışlar, unutulmasın ki bunların geçmişte de yanlış olduğu ortaya çıkmıştır. Bir kez daha denenerek, sadece vakit kaybedilir. Bu konuda Meclis düzeyinde ve demokratik siyasette HDP, çok açık bir şekilde hem iktidar hem de muhalefet partilerine ortak sorumluluk almaları ve bu sorunun çözümü için ortak adımlar atılması doğrultusundaki görüşlerini sık sık tekrar etmektedir. Üzerimize düşeni yapmaya hazır olduğumuzu da her seferinde söyledik. Tabi ki HDP tek başına muhatap değildir. Demokratik siyaset açısından baktığımızda, HDP Meclis’te 3’üncü büyük bir partidir. Atılacak adımlarda görüşmeye ve müzakereye hazır olduğunu hem iktidara hem de muhalefetteki partilere açık bir şekilde ilan etmiştir. Üzerimize düşeni de yapmaya hazır olduğumuzu her seferinde vurgulamışızdır. Bu işin bir yanı olan 2013-2015 yıllarında İmralı’da yapılan görüşmeler unutturulamaz ve çözümün anahtarı İmralı’dadır.”

 

DİYARBAKIR


Etiketler : Saliha Aydeniz, Saruhan Oluç,