Ayda bir kere spora çıkarıyorlar çünkü...

06 Haz 2021

Bandırma 1 nolu T Tipi Cezaevi’nde bulunan M. Nezir Gümüş, 23 Mayıs 2021 tarihli mektubunda şöyle diyor: “Yeni Yaşam gazetemizin içeriye girmesi yasaklandıktan sonra gazetesiz kaldık. Televizyon ile alakamız akşamdan akşama. En çok izlenen kanal ise TBMM televizyonu. O da sınırlı bir zamanda yayın yapıyor. Hem haberlerde, hem de meclis kürsüsünde ses tonları ne kadar yüksekse, işlerinin iyi gitmediğini anlıyoruz. Ses tonları düşükse, halleri berbat diyoruz. Yani her halükârda kaybetmişler. Gerçekleri ise bizim vekiller konuşunca öğreniyoruz. Aslında bizim vekiller, konuşma metinlerini bize mektup olarak gönderse, ne güzel olur!

Bizim cezaevi kantininden aldığımız radyolarımızı topladılar, geri vereceğiz dediler ama vermediler. Niçin topladıklarına dair kararı yazılı olarak istiyoruz; onu da vermiyorlar. Biz burada iki haftada bir (40 dakika) spora çıkarılıyoruz. Futbol sahasında, patlak bir veleybol topu ile spor yapıyoruz. Ben Şakran’da iken ayda sadece bir kez spora çıkarılıyorduk. Gazeteciler idareye sormuşlar, niçin bu kadar az diye. Şöyle cevap verilmiş: Verilen yemeklerin kalorisi çok düşük, bu yüzden ayda bir kez sporu ancak kaldırabilirler!”

* * *

Afyonkarahisar E Tipi Cezaevi’nde bulunan Hakan Gökcan şöyle diyor: “Bir öneri üzerine 2017 yılında Afyon Kocatepe Üniversite Hastanesi’ne geldim ve buradan da kol nakli için Antalya Akdeniz Üniversite Hastanesi’ne sevk oldum. Nakile gerek yok, tedavisi mümkündür denilerek; 2018’de tekrar Afyon’a geldim. Buradan da, 2019 yılında tedavi için Ankara-Hacettepe Üniversite Hastanesi’ne sevk edildim. Orada birden çok operasyon geçirdim. Sonuçta el bilek ve parmaklarım az da olsa hareket ediyor, hissetme de geldi. Bilek için estetik ameliyat gerekiyor ama pandemi nedeniyle ertelendi. Ayrıca Yargıtay’da bulunan kimi cezaların onayı geldi. Böylece 17 Nisan 2021 günü yeniden Ankara’dan Afyon’a getirildim.” Hakan Gökcan da gazetemizi almak istediğini belirten mahpuslardan.

* * *

Bandırma 1 nolu T Tipi Cezaevi’nde bulunan Hamze Deniz, içeride -dile kolay- tam 29 yılını devirdi. Yani 13 Mayıs 2022 günü 30 yılını dolduruyor. Böylece içeride yatması gereken 36 yılın infazı tamamlanmış olacak ve şartlı tahliye hakkını elde edecek. Elbette bu arada, disiplin cezası alıp, şartlı tahliye hakkı yakılmazsa. Nitekim Hamze Deniz’in şartlı tahliye hakkı, bir disiplin cezası gerekçe gösterilerek yakılmıştı. Ancak avukatı Rezan Sarıca’nın itirazı yerinde görüldü ve söz konusu disiplin kararı iptal edildi ve müddetnamesi yeniden yazıldı. Yani Hamze Deniz’in 9 Mayıs 2022 günü tahliye edilmesi gerekiyor. Bu arada, 30 yılı bitiren mahpuslardan Fesih Erdemirci Afyon 1 T Tipi Cezaevi’nden tahliye olmuş. Ailesine ve arkadaşlarına kutlu olsun!..

* * *

Bandırma 1 nolu T Tipi Cezaevi’nde bulunan Halil Karaduman, kendisine 7 Nisan 2021 günü gönderdiğim kartı, 23 Mayıs 2021 günü alabilmiş. En fazla iki günde ulaşan birkaç satırlık kartın, 45 gün sonra muhatabına verilmesi gerçekten anlaşılabilir bir uygulama değil. Dokuz yıldır cezaevinde bulunan ve daha uzun yıllar içeride kalması beklenen okurumuz, haklı olarak 2-3 yıldır gazetemiz Yeni Yaşam’ı okuyamıyor olmaktan yakınıyor.

Karaduman şöyle diyor: “Dışarıda olup bitenleri gerçek yani tarafsız bir biçimde veren gazetemize olan ihtiyaç, içeride çok daha büyük aslında. Ama sırf gazetemiz içeriye giremesin diye bir yasa çıkarttılar biliyorsunuz. Yaşanan bunca insan hakları ihlallerine, tecrit politikalarına karşı şu an mücadelemiz bedenimizi açlığa yatırmaktır. İnanın başvurabileceğimiz başka da bir yol yoktur. Bizler de böylesi bir yola girmek veya böylesi bir yol ve yönteme başvurmak istemiyoruz. Çünkü yaşamayı ve yaşatmayı seviyoruz. Bildiğiniz gibi başlatmış olduğumuz açlık grevi eylemimiz, büyük bir coşkuyla devam ediyor. Umuyorum en kısa zamanda başarıyla sonuçlanır.”

* * *

Kırıkkale F Tipi Cezaevi’nde bulunan Resul Kocatürk’ün göndermiş olduğu 1 Mayıs kutlama kartını aldım. 1 Mayıs öncesi yazılan kart her nedense 24 Mayıs günü postaya verilmiş. Kadim mahpuslarda olan Resul, hastaneye gittiği için karantinada bulunuyormuş. Daha önce şehir dışındaki hastanelere gidişte karantinaya koyuyorlardı ama şimdi ben Kırıkkale’deki bir hastaneye gittiğim halde geri dönüşte karantinaya alındım, diyor.

MEKTUBU GELENLER:

--------------------------------

Hakan Gökcan - Afyon E Tipi Cezaevi

Halil Karaduman - Bandırma 1 nolu T Tipi CİK

Hamze Deniz - Bandırma 1 nolu T Tipi CİK

M. Nezir Gümüş - Bandırma 1 nolu T Tipi CİK

M. Zeki Deniz - Bolu F Tipi Cezaevi

Resul Kocatürk - Kırıkkale F Tipi Cezaevi

Günay Kubilay - Sincan 2 nolu F Tipi Cezaevi

 

 

 

 

 

İçeriden

İçeriden


Etiketler : Hüseyin Aykol,