Tartışmalı imam istifa etti

08 Nis 2021

Sosyal medyadan yaptığı paylaşımları nedeniyle tartışmaların odağında olan Ayasofya Camii İmamı Mehmet Boynukalın görevinden ayrıldı

Sosyal medyada İstanbul Sözleşmesi, ekonomik kriz ve buna benzer siyasi konularda yaptığı paylaşımlarıyla tepkilerin odağında olan Ayasofya Camii İmamı Prof. Dr. Mehmet Boynukalın görevinden istifa etti. 

Boynukalın, görevine atanmasının ardından siyaset ve ekonomiye dair söylemleriyle gündeme gelmişti. “Anayasada İslam olsun”, “Kur'an-ı Kerim aileyi yönetim hakkını erkeğe vermiştir” gibi açıklamaları tepki çeken Boynukalın, siyasette de gündem olan ifadeleri nedeniyle AKP Grup Başkanvekili Özlem Zengin ile de bir tartışma yaşamıştı.

Boynukalın’a en son iktidar partisinin bir diğer grup başkanvekili Bülent Turan’dan “Sayın Mehmet Boynukalın, Ayasofya'nın açılışı gibi tarihi bir meydan okumayı gölgede bırakacak bir tavırla sürekli polemiklerin içinde olmanız Ayasofya için bedel ödeyen herkesi üzmekte! Bir siyasi değil, kardeşiniz olarak bu mecrada/usulle olmanızın kimseye faydası olmadığı kanaatindeyim” şeklinde bir uyarı gelmişti.

Boynukalın, uyarılara rağmen tepki çeken paylaşımlarına devam ediyordu. 

İSTANBUL

 


Etiketler : ayasofya cami,