Avrupa Konseyi'ne Kavala çağrısı

03 Haz 2020

3 İnsan hakları örgütü, Avrupa Konseyi Bakanlar Kurulu’ndan, AİHM'in Osman Kavala hakkında verdiği tahliye kararını uygulaması için Türkiye'ye yönelik çağrı kararı almasını istedi

İnsan Hakları İzleme Örgütü, Uluslararası Hukukçular Komisyonu ve Türkiye İnsan Hakları Hukuki Destek Projesi grubu, Avrupa Konseyi Bakanlar Kurulu'nun 4 Haziran 2020'de gerçekleştireceği toplantıya dair açıklama yaptı. Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM) kararlarının uygulanmasını denetleyen Avrupa Konseyi Bakanlar Komitesine ayrıntılı bir sunum yapıldığı belirtilen açıklamada, Türkiye’nin insan hakları savunucularına yönelik davalarını düşürmeye yönlendirecek bir karar alınması çağrısı yer aldı.

AİHM kararı hatırlatıldı

AİHM'in iş insanı Kavala'nın tutukluluğunun "yasadışı" olduğuna dair verdiği kararın hatırlatıldığı açıklamada, Türkiye’nin imzalamış olduğu ve bağlayıcı kararnameler nedeniyle Kavala'yı derhal serbest bırakması gerektiği vurgulandı. Açıklamada, "Bakanlar Komitesi, 4 Haziran toplantısında Türkiye'ye hiçbir Avrupa Konseyi üye devletinin insan hakları savunucularını susturmaması gerektiğine dair açık bir mesaj vermeli ve baskı uygulamalıdır" denildi.

3 kuruluştan AK Bakanlar Komitesi’ne şu çağrılar yapıldı:

“* Türkiye hükümetine, Avrupa Mahkemesi kararı gereğince Osman Kavala'nın serbest bırakılması için çağrı yapın ve bu kararın devam eden yargılanma ve tutukluluk için de geçerli olduğunu hatırlatın.

* Kavala'nın devam eden tutukluluğunun Avrupa Kararnamesi’nin 46’ıncı maddesini ihlal ettiğini kabul edin.

* Türkiye Hükümetine, Kavala’nın serbest bırakılmasının Kovid-19 salgını bağlamında daha fazla aciliyet taşıdığını vurgulayın; ve Türkiye Hükümetine Kavala'yı susturmak için kullanılan bu soruşturma dahilinde yöneltilen tüm suçlamaları düşürmesini, Kavala'nın ifade, toplanma ve örgütlenme özgürlüklerinin ve haklarının ihlal edildiğini söyleyin.”

HABER MERKEZİ


Etiketler : Avrupa Komisyonu, Osman kavala,