Av. Özgür Erol Kobanê Davası duruşmasında konuştu:  HDP kadar öldürülen, yargılanan ikinci bir siyasi parti gösterebilir misiniz?

17 Haz 2021

Kobanê Davası’nın Perşembe oturumunda konuşan Av. Özgür Erol: HDP kadar öldürülen, yargılanan ikinci bir siyasi parti gösterebilir misiniz? Katilin elindeki silaha nerede çekilmiş açın bakın

IŞİD'in Kobanê’ye yönelik saldırılarına karşı 6-8 Ekim 2014’te gerçekleştirilen eylemler gerekçesiyle 24’ü tutuklu 108 kişi hakkında açılan davanın 3’üncü duruşmasının 4’üncü oturumu, verilen aranın ardından devam etti.  

 

HDP’nin önceki dönem Sözcüsü Günay Kubilay’ın avukatları ilk olarak söz aldı. Av. Özgür Erol, müşteki vekili olduğunu beyan eden avukatların sorularına ilişkin itirazlarının reddedildiğine dikkati çekerek, “CMK’nin muğlaklığına işaret ettiniz. Bu mantığı kabul edersek, bu dosyada herhangi biri yanına avukat alır gelir, bizim müvekkile karşı hıncı, kini rahatlıkla boca edebilir. Müştekilerin soru sorma hakkı var da bizim soru sorma hakkımız yok mudur? AKP'nin avukatı burada soru soruyor. AKP’nin bir binası zarar mı görmüş? Kim zarar vermiş? Bu sorular yerine müvekkilimize ‘partiniz dağa çocuk kaçırmış’ gibi sorular soruluyor” dedi.  

 

'Boca etmeye hakkınız yok' 

Mahkeme başkanına müşteki avukatın sorusuna müdahale etmediği için tepki gösteren Av. Erol, “Bu soruların bu şekilde müvekkillerinin üzerine boca etmeye hakkınız yok. Zaten haksız bir yargılamada kendilerini ifade etmeye çalışırken bu mahkemede egemen bir güce sırtını dayayarak müvekkillerimizi daha fazla itham etmeye çalışan yaklaşımlara siz geçit verebilirsiniz. Ama biz vermeyeceğiz. Bu konuda mahkeme heyeti üzerine düşeni yapmazsa biz yapmak zorundayız. Siyasi münazara herkesle olabilir çok basit cübbeni çıkar gider konuşursun. Burası mahkemedir. Müvekkilimiz hakkındaki uydurma ithamlarının ötesine geçen herhangi bir ithamı kabul etmiyoruz” diye kaydetti. 

Heyet üyelerinden birinin Kobanê olaylarında zarar görmeyen tek partinin HDP olduğunu söylemesine değinen Erol, “Sayın başkan, heyet üyeleri bu iddianame dışında başka kaynak takip etmemektesiniz. Türkiye kronolojisi çıkarılsa HDP kadar öldürülen, yargılanan ikinci bir siyasi parti gösterebilir misiniz? HDP’nin yakılan binalarını yakılmamış mı sayacağız? Kurşunlanan HDP’liler öldürülmemiş mi sayacağız sırf iddianamede yaşanmamış diye. Antep klasörünü açın HDP ilçe binası yakılmış mı yakılmamış mı o yakanlar burada var mı yok mu?. Hangi olayda kimler tarafından öldürülmüştür tek tek bakıyoruz. Kobanê olaylarında bugün dosyaya giren 37 maktulün 27’sinin HDP’li olduğunu söylesek ne diyeceksiniz? Göstereceğiz, anlatacağız. İddianameye girmeyen ve öldürülen HDP'liler de var.  O seyri değiştireceğiz” diye sordu. 

  

'Öldürüp binayı yakıp çıkıyorlar'

 

Urfa’nın Suruç ilçesinde Kobanê’ye yardım götüren gençlerin IŞİD tarafından öldürüldüğünü belirten Erol şunları söyledi: “Ankara Gar katliamında katledilen insanlar HDP’li değil miydi? Oradan bugüne kadar geliriz tonla olay anlatırız. Bugün HDP İzmir İl binası önünde eli silahlı bir kaç kişi parti binasına giderek partide sadece işi yemek yapan Kürt genç bir kadını katledildi. Elinize geleni ardınıza koymayın. Bu kadını öldürüp binayı yakıp çıkıyorlar. Twitter’a bakın, o katilin elindeki silaha nerede çekilmiş açın bakın. Bugün HDP binasına yapılan saldırının sebebi nedir? İzmir HDP binası önünde bir grup provokatör bir aydır ‘çocuklarımızı dağa kaçırdılar’ dediler. Bugün İzmir binası saldırıya uğradı. Günlerdir konuşuyoruz ya ‘azmettirme’ olayını. Bunda azmettirme var mıdır? Yok mudur? Bunu tartışalım.” 

Av. Erol, İzmir’de katledilen Deniz Poyraz’ın ailesine başsağlığı dileyerek, yaşanan saldırının ardından avukatlar ve çevik kuvvet arasında yaşanılan gerginliğin de duruşmasının seyrini bozduğunu belirterek, duruşmanın Cuma gününe ertelenmesini istedi. Mahkeme heyeti, talebi kabul ederek, duruşmaya 18 Haziran Cumaya kadar ara verdi.  

Duruşma salonunda bulunan tutuklu siyasetçiler, “Böyle gitmesine izin vermeyeceğiz, kazanacağız” diyerek duruşma salonundan ayrıldılar.

ANKARA 


Etiketler : Kobane Kumpası Davası,