Atina'dan Erdoğan'a yalanlama geldi

20 Eyl 2021

Erdoğan'ın açıklamasının aksine Yunanistan Başbakanı Kiryakos Miçotakis'in Erdoğan ile görüşme talebinin olmadığı açıklandı

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Kurul haftası başlıyor. Bu yıl 76'ncısı düzenlenen genel kurulun teması, koronavirüs salgınını atlatmak ve Birleşmiş Milletler'i yeniden canlandırmak olarak belirlendi. 

New York'ta 21-27 Eylül arasında yapılacak Genel Kurul "hibrid" olacak. Bazı liderler kurula katılırken bazı liderler Koronavirüs (Covid-19) nedeniyle video yoluyla bağlanacak. ABD Başkanı Joseph Biden ilk kez Birleşmiş Milletler'e hitap edecek. Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan da bazı liderlerle görüşme fırsatı yakalamak için 19 Eylül'de New York'a uçtu. 

Covid-19 önlemleri kapsamında ayrıca BM binasına her ülke delegasyonundan 6 kişinin, liderlerin konuşmasını yaptığı genel kurul salonuna ise 4 kişinin girmesine izin verilecek. New York kenti de virüsün yayılmasını engellemek için ABD'ye gelen ve aşı olmayan delegelere BM binası dışında aşı olma fırsatı sunacak ve delegeler isterse Covid-19 testi de yaptırabilecek

Erdoğan'ın giderken sarfettiği Yunanistan Başbakanı Kiryakos Miçotakis'in kendisinden görüşme talep ettiği sözlerine Atina'dan yalanlama geldi. 

Yunanistan Devlet Bakanı Yorgos Gerapetridis Skai TV'ye yaptığı açıklamada Yunanistan başbakanının Erdoğan'dan görüşme talebinde bulunmadığını ve Erdoğan ve Miçotakis'in programlarının birbiriyle uyuşmadığını söyledi. 

Ne demişti?

Erdoğan ABD'ye uçmadan önce Atatürk havalimanı'nda yaptığı basın toplantısında şunları söylemişti: "Tabii Miçotakis'in görüşme talebini de yine aynı şekilde biz Amerika'da gerçekleştireceğiz. Kendisiyle de orada görüşmemiz var. Maalesef arzu edilmeyen orada bazı beyanlar oldu. Tabii bunun üzerinde de Dışişleri Bakanlığımız gerekli açıklamaları yaptı. Bunda ne derece samimiler, ne derece direnecekler bunu da göreceğiz. Türkiye kimsenin bu noktada kapı kulu değildir. Atılması gereken adımları da biz dürüst bir şekilde karşımızdakilerden görmemiz lazım. Eğer görmezsek gereken kararı alır ve ona göre de adımlarımızı atarız." 

AB üyesi Akdeniz ülkeleri geçtiğimiz günlerde Yunanistan'ın başkenti Atina'da düzenlenen EUMED 9 Zirvesi'nde buluşmuştu. Akdeniz'de güvenliğin ve istikrarın sağlanması için Ankara'nın da 'uluslararası hukuk ve deniz hukuku kurallarına saygılı olması gerektiğini' kaydeden Miçotakis, "Türkiye'den Yunanistan'a, Kıbrıs'a ve diğer bölge ülkelerine yönelik saldırgan tutumuna son vermesini bekliyoruz" demişti. 

ATİNA


Etiketler : Yunanistan,