Aşı oranı dipte, vaka sayıları pike ulaştı

25 Tem 2021

Günlük vaka sayıları Diyarbakır'da 500'e ulaştı. Tabip Odası Başkanı Turan, salgının bilimsel yöntemle yürütülmesinin altını çizerek 'Yaz gelince tedbirleri kaldırıp, kış gelince tedbir almak insanları rehavete düşürür' dedi

Koronavirüs (Kovid-19) salgını konusunda atılan normalleşme adımlarıyla birlikte hem dünyada hem de Türkiye’de vaka sayılarındaki artış yükselmeye başladı. Günlük vaka sayısı normalleşme adımlarının ardından dün tekrar 12 binin üzerine çıktı. Özellikle delta varyantının da görülmesiyle tehlike büyürken, aşılamanın hala yüzde 20'lerde olması endişe veriyor.

Diyarbakır Tabip Odası Başkanı Elif Turan, aşılama oranının düşük kalmasının yanı sıra salgın tedbirlerinin yeterince uygulanmamasından dolayı risk haritasında kırmızıya dönen Diyarbakır'daki durumunu değerlendirip, uyarılarda bulundu.

Salgın daha bitmedi

Yaz sezonunun başlaması ve tedbirlerin ortadan kaldırılmasıyla vaka artışlarını öngördüklerini söyleyen Turan, “İnsanlar ‘koranavirüs bitti’ diyerek, neredeyse maske kullanmayacak duruma geldi. Fakat tekrar söylüyoruz; pandemi daha bitmedi, devam ediyor” diye uyardı.

Geçtiğimiz yaz döneminde yaşanıları hatırlatan Turan, neredeyse her evden bir kayıp ve en az iki pozitif vaka çıktığını belirterek, "Hastaneye yatış yapamadık çünkü yer yoktu. Daha önceden de hastanelerimizde yer sorunu ve sağlık personeli sayısı yetersiz olduğu için bu süreci daha derinden hissettik. Sedyelerde hastalar yatış için bekliyordu” dedi. 

Günde 500 vaka

Vaka artışında ciddi bir artışın olduğunu Diyarbakır'da 15 gün önce pozitif sayısı 140 iken şimdi günde 400-500 arasında olduğunu belirten Turan, "Vakalarda piki yaşıyoruz fakat  aşılama da dipteyiz maalesef. Birinci dozda dahi Türkiye ortalamasının çok çok altındayız. Birinci dozda yüzde 39’larda, ikinci dozda ise yüzde 17’lerdeyiz” diye konuştu.

Bilimsel yöntemle yönetilmeli

Salgın sürecinin bilimsel yöntemlerle yönetilmesi gerektiğini vurguladıklarını belirten Turan, ‘Vakalar arttığında tedbirleri alalım, azalınca kaldıralım’ olmaz. Toplum katılımını sağlamadan ve güven verici bir şekilde pandemi yönetilmeden süreç işlemez. Yaz gelince kaldırıp, kış gelince tedbir almak insanları da rehavete düşürür. Böyle olduğunu da gördük” diyerek, yetersiz tedbirleri eleştirdi.

Yetersiz bilgilendirme

Salgın sürecindeki yetersiz bilgilendirmenin aşılama sürecine yansıdığını da ifade ederek, 20 gün öncesine kadar yüzde 20’lerde olan aşılama oranının yüzde 39’lara yükseldiğini paylaşan Turan, şöyle devam etti: “Fakat bu yeterli değil. Yeterli bir toplumsal bağışıklığın sağlanması için yüzde 75-80’in aşılanması gerekiyor. Yoksa daha da yayılmasına ve yeni varyantların çıkmasına neden olacak.” 

Aşı toplumsal sorumluluğumuz

Aşılama oranını yükseltmek için hem Türkçe hem de Kürtçe dillerinde çağrılarda bulunduklarını belirten Turan, “Şuan tek çıkış noktamız aşı. Bugüne kadar birçok hastalık aşılar sayesinde yok edildi. Bu bilinçle hareket etmeliyiz. Aşı olmak, toplumsal sorumluluğumuz” dedi.

Eylem Akdağ - MA/ DİYARBAKIR


Etiketler : Koronavirüs Türkiye,