Antep'te kod-29'a karşı imza kampanyası

07 Nis 2021

Yaklaşık iki aydır Antep'te direnişte olan işçiler eylem takvimlerini açıkladılar. Buna göre işçiler Kod-29 zulmüne son verilsin başlığı ile imza kampanyasına başladı

Salgını fırsata çeviren işverenlerin işçilere karşı kullandığı kod29 işkencesi sürerken, yapılan hukuksuzluğa karşı işçilerin direnişleri de devam ediyor. Direnişler birçok şehirde devam ederken,  Antep'te Yasin Kaplan Halı ve Güven Boya işçilerinin direnişleri de devam ediyor. Sendikalı oldukları için Kod 29’la haksız yere işten atılan DİSK/Tekstil üyesi işçilerin Yasin Kaplan Halı ve Güven Boya iplik fabrikaları önünde başlattığı direniş 51 günü geride bıraktı.

İmza kampanyası başlatıldı

Yapılan haksızlıklara karşı direnişte olan işçiler eylem takvimlerini açıkladılar. DİSK - Tekstil İşçileri Sendikası Gaziantep Bölge Temsilcisi Mehmet Türkmen tarafından yapılan açıklamada, “İşten atmalar yasaklansın, tek taraflı ücretsiz izin kaldırılsın, Kod 29 zulmüne son verilsin” başlığıyla Antep genelinde bir imza kampanyası başlatıldığı hatırlatılarak, kampanya kapsamında şehir merkezinde bulunan Balıklı Parkı’nda imza standı açma başvurusu yaptık ancak valilik buna izin vermediği belirtildi. Türkmen, ancak bu karar karşı işçiler fabrikalarda, servis duraklarında ve mahallelerde ulaşabildikleri tüm işçilere ulaştıklarını belirtti.

Destek çağrısı

İşçiler tarafından takvime dair yapılan açıklamada, "1 Mayıs’a hazırlanırken, bu kampanya kapsamında ulaşmayı hedeflediğimiz binlerce işçiye bu 1 Mayıs’a en başta bu taleplerle güçlü bir şekilde katılma çağrısı yapacağız.  İşkolu ayrımı gözetmeksizin, sendikalı-sendikasız bütün işçilere bu mücadeleye omuz verme, kampanyaya destek olma ve görev alma çağrısı yapıyoruz" denildi. Açıklamada bu kapsamda bu hafta birçok yerin de ziyaret edileceği vurgulandı.

23'ünde Ankara'da olacaklar

İmza kampanyasının 19 Nisan'a kadar süreceği belirtilen açıklamada, "19-23 Nisan tarihleri arasında belirlenecek bir günde direnişçi işçilerle birlikte Ankara’ya gideceğiz. Ankara’da, kampanyada  toplanan imzalar TBMM’ye teslim edilecek ve Meclis’te grubu bulunan partilerin temsilcileri ve milletvekilleriyle görüşme ve Meclis’te destek verecek milletvekilleriyle birlikte açıklama yapılacak.  Ayrıca Çalışma Bakanlığı’na gitmeyi ve bakanla da görüşme talep etmeyi planlıyoruz" dinilerek yine bu kapsamda CHP Genel Merkezi'nin de ziyaret edileceği belirtildi.

Bunun dışında, genel olarak Antep’te, özellikle de Güven Boya’da yaşanan haksızlıklar ve sendika düşmanlığıyla ilgili CHP Genel Merkezini de ziyaret ederek, bu konuda daha fazla sorumluluk almalarını talep edeceğiz.

ANTEP


Etiketler : Kod-29,